Mobil

Çin'de üretilen akıllı telefonlar yasaklanıyor!

Hindistan ülkede satılan Çinli markaların satışlarını kısıtlayacak bir karara imza attı. İşte bu kararın arkasında yatan sebeple ilgili detaylar.

Çin'de üretilen akıllı telefonlar yasaklanıyor!

Bloomberg'den gelen bir habere göre Hindistan hükümeti benzersiz bir karar almak üzere. Ülke, Çinli markaların cihazlarına bir kısıtlama getirmeyi planlıyor. Bu kapsamda Çinli telefon üreticilerinin ülkede 12.000 INR'nin (150$/147 €) altı akıllı telefon satmalarına bir kısıtlama getirilecek.

Bu hareket, Hindistan'da 150 doların altındaki segmentte çok sayıda akıllı telefon sattıkları için en çok Xiaomi, Realme ve Transsion'ı etkileyecek. Counterpoint'e göre, bu fiyat kategorisindeki akıllı telefonlar, Haziran 2022'ye kadar olan çeyrekte Hindistan'ın satış hacminin üçte birine katkıda bulundu. Çin markaları bu gönderilerin %80'ini oluşturuyor.

Çin'de üretilen akıllı telefonlar yasaklanıyor!

india

Çinli markaların Hindistan'da 150 doların altındaki segmentte akıllı telefon satmasını yasaklamanın ardındaki fikir, Lava ve Micromax gibi yerel markaların pazardaki yerlerini sağlamlaştırma hedefine dayanıyor. Her iki şirketin de satışları, daha düşük fiyatlarla daha iyi özellikler sunan Çinli markalar pazarı ele geçirmeden önce Hindistan'ın akıllı telefon satışlarının %50'sinden azını oluşturuyordu. Ardından bu rakam daha da fazla düştü.

Counterpoint'e göre, Xiaomi, Samsung, vivo, Realme ve Oppo, 2022'nin ikinci çeyreğine kadar Hindistan'daki en iyi beş akıllı telefon markasıydı ve Samsung, listedeki Çinli olmayan tek şirketti. Hindistan hükümetinden bu konuda henüz bir şey duymamış olsak da, bu gelişme, Çinli akıllı telefon markaları Xiaomi, vivo ve Oppo'nun kara para aklama ve vergi kaçakçılığı da dahil olmak üzere ülkedeki yasadışı ticari faaliyetler için Hindistan hükümetinin radarında olduğu bir zamanda geliyor. 

Yorumlar
Evzzzz
Çok yerinde bir karar
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.