Mobil

Cumhurbaşkanlığı’ndan kritik WhatsApp açıklaması

Cumhurbaşkanı Digital Dönüşüm Ofisi Başkanı Ali Koç, WhatsApp mesajlaşma uygulaması sözleşmesi ile ilgili açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanlığı’ndan kritik WhatsApp açıklaması

Geçtiğimiz aylarda WhatsApp yeni bir gizlilik sözleşmesi hazırlamış ve kullanıcılarına sunmuştu. Kullanıcıların güvenliğini tehlikeye sokan ve bazı verilerin üçüncü kişilerle paylaşmasını içeren WhatsApp sözleşmesine tepkiler çığ gibi büyümüş ve birçok kullanıcı başka mesajlaşma uygulamalarına geçmişti. WhatsApp ise geri adım atmış ve sözleşmeyi ertelemişti. 

WhatsApp 15 Mayıs tarihine kadar kullanıcılarına sözleşmeyi kabul etmelerini aksi takdirde kullanımlarının sınırlandırılacağını iletmişti. WhatsApp yine konu ile ilgili açıklama paylaşmış hesapların silinmeyeceğini kısıtlamanın yapılmayacağını iletmişti.

Konu ile ilgili Cumhurbaşkanlığı Digital Dönüşü Başkanlığı'ndan bir açıklama geldi. Cumhurbaşkanlığı Digital Dönüşüm Başkanı Ali Koç yaptığı açıklamada, vatandaşların kişisel verilerini üçüncü taraflarla paylaşmaya zorlandığını ifade etti. Koç, ‘’Fotoğraf, video ve dosyalar sunuculardan silinmeyebilir. Bazı durumlarda mesajlar da sunucularda saklanabilir. IP adresi, telefon numarası, konum gibi veriler toplanabilir. Kişisel verilerin kullanıcıların rızası dışında belirsiz süre saklama ihtimali de var’’ dedi.

Koç ayrıca kullanıcıların sözleşmeyi onaylamadan önce kişisel verilerin kullanımı hakkında önemli detayların incelenmesi gerektiğinin altını çizdi. Peki nedir bu önemli detaylar.

  • Mesajlaşma, arama, durum grup adı dahil tüm grup bilgileri, profil fotoğrafı bilgileri toplanabilecek.
  • Pil seviyesi, sinyal gücü, uygulama sürümü, bağlantı bilgileri, dil ve saat dilimi gibi cihaza ve bağlantıya özel bilgiler işlenebilecek.
  • Konum ile ilgili özellikler kullanılmasa bile kullanıcının genel konumunu tahmin etmek için IP adresleri kullanılabilecek.

Görünen o ki mesajlaşma uygulaması Whatsapp’ın dayattığı sözleşme ile ilgili hala şüpheler giderilebilmiş değil. Konu ile ilgili haberleri takip etmeye ve sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorumlar
Yusuf
Hiç bir şey olmaz bence
Cevapla
Kurdoğlu
Inanmayın bu açıklamaya asıl hile hurda bizim ülkede milleti kandırıyorlar madem dogruysan neden kendi halkını satıyorsun
Cevapla
Yusuf
15 Mayıs'a kadar süre tanıyan wapsad başka bir öneri vermesiyle milleti kandırıyorlar bu gibi yalanlara inanmayin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.