Mobil

Dengeler değişti! Apple zirvede Oppo ise ikinci sırada!

Akıllı telefon satışlarında tüm dengeler değişti. Apple 5G destekli iPhone modellerini satışa sunmasıyla birlikte zirvedeki yerini aldı. Onu Oppo ve Vivo takip etti. İşte detaylar.

Dengeler değişti! Apple zirvede Oppo ise ikinci sırada!

5G destekli telefonlar hayatımıza gireli çok da uzun bir süre geçmedi. Hatta Türkiye'nin de aralarında bulunduğu pek çok ülkede henüz 5G destekli telefonlar tam olarak satışa sunulmuş sayılmazlar. Çünkü bu ülkelerde 5G desteği henüz olmadığından ötürü 5G destekli telefonlar için de fazladan para ödemek çok mantıklı durmuyor.

Peki 5G telefon satışlarında lider marka kim? Malum geçtiğimiz yıllarda özellikle Samsung ve Xiaomi'nin bu pazarda bariz bir üstünlüğü söz konusuydu. Fakat Apple'ın yeni iPhone modellerinde 5G desteği sunmasıyla birlikte tüm işler de değişmiş oldu.

Cupertino merkezli şirket 2021'in ilk çeyreğinde 40.4 milyon 5G destekli iPhone modeli satmayı başardı. Böylece pazar payını sıfırdan yüzde 30.2'ye çıkararak zirveye yerleşti.

Dengeler değişti! Apple zirvede Oppo ise ikinci sırada!

Apple'ın zirvede olduğu yarışta Oppo da iyi bir sıçrama gerçekleştirdi ve 5G'li model satışlarını yüzde 1165 arttırarak 21.5 milyon 5G destekli akıllı telefon satmayı başardı. Böylece pazar payını da yüzde 16.1'e yükselterek Vivo'nun önüne geçti.

Dengeler değişti! Apple zirvede Oppo ise ikinci sırada! - Resim : 1

Vivo yüzde 14.5 ile üçüncü sırada yer alırken Samsung ise yüzde 12.7 ile 3. sıraya geriledi. Geçtiğimiz yıl Samsung'un payı yüzde 34.6 seviyelerindeydi. Öte yandan Xiaomi ise payını yüzde 12.4'e yükselterek Samsung'un ardından ilk 5'e girmeyi başardı.

Açıkçası Samsung'un büyük bir kan kaybı yaşadığını söylemek mümkün. Xiaomi ise muhtemelen uygun fiyatlı modelleriyle bir sonraki çeyrekte daha üst seviyelere yükselecektir.

Yorumlar
Hasan
Apple önce face ıd ye çözüm bulsun
Cevapla
Mmet
Neden hiç şaşırmadık
Cevapla
💎G@kko💎
Oppo bele giderse batar fiyatları çok yüksek, sonuçta Çinli bi üretici
Cevapla
nurullah emre tanrıverdi
5G olsa ne değişecek, hız düşük veriliyor,, Türkiye de GSM ler hızları düşük veriyor,, Modem satacaklar tatlı para
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.