Mobil

Dünyanın en iyi "3 GB Bellekli" telefonu hangisi?

Artan Ram savaşlarının galibi sizce kim olacak?

Dünyanın en iyi "3 GB Bellekli" telefonu hangisi?

Rastgele erişimli hafıza (İngilizce: Random Access Memory, RAM) mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabilmektedir, çünkü mekanik tasarımları ancak buna izin vermektedir.

Bir RAM yongasında her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanmaktadır. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcamakta ve baş konumu sürekli yer değiştirmektedir. (Wikipedia)

Kısacası RAM sizin bir programı açmanız için önceden belirlenen bir bilgiyi yada komutu sizin için hazırda bekleten bir hafızadır. Bu hafıza boyutu ne kadar fazla ise ve bellek veri yolu ne kadar genişse bilgiye ulaşma hızınızda o derece hızlı olur.

Akıllı telefonlardaki bellek kullanımı her geçen gün artmaktadır. Dünyanın ilk 3 GB Ramli telefonu Samsung Galaxy Note 3'ten sonra hemen hemen çıkan bütün amiral gemisi telefonların 3GB Rame sahip olduğunu görmekteyiz.

Peki sizce en iyi 3GB bellekli telefon hangisi? Buna karar vermek oldukça güç ama bu yılın 3 GB Ramli telefonları arasından bir seçim yapmanızı istiyoruz. 
 
Samsung Galaxy Note 3: İlk sırada geçtiğimiz yılın amiral gemisi ve ilk 3 GB Ramli telefon olma özelliğine sahip olan Note 3 var. 3 Eylülde taıtılması beklenen Note 4'ün 2x2 GB Rame sahip olacağı öngörülürken artan Ram miktarlarının galibi Samsung olacak gibi görünüyor.
1408024989_galaxy-note-3.jpg
Samsung Galaxy Raund: İkinci sırada yine bir Samsung telefonu var. İnnovasyon konusunda dünyanın en cüretkar şirketi olan Samsung'un bu yıl içinde duyurduğu ve LG G Flex'in yatay eğikliğine karşın dikey büküm verilmiş ekranı ile farklı bir konseptte çıkartılan bu telefonda 3GB sistem belleği ile kullanıcılrla buluşmuştu.
1408025152_samsung-galaxy-round.jpg

Vivo XPlay 3S: Dünyanın ilk 2K çözünürlüklü ekranına sahip olan bu telefon Çin'de büyük satış rakamlarına ulaşasada ülkemizde malesef satılmayan bir telefon olmuştur. 3GB bellekli telefonlar içinde ekranı ile öne çıkan Vivo XPlay 3S oldukça şık görünen bir telefondur.
1408025297_vivo-xplay-3s.jpg
LG G Pro 2: LG'nin geçtiğimiz yıl çıkan LG G Pro modelinin devamı olan G Pro 2 beklenen etkiyi yapamamış olsada hem tasarımı hemde özellikleri ile oldukça iyi bir telefon olmuştur. Bu özel telefonun halen ülkemizde satılmamasını anlamaksa oldukça güç bir durumdur.
1408025438_lg-g-pro-2.jpg
Sony Xperia Z2: Sony'nin bu yıl düzenlenen Dünya Mobil Kongresinde tanıttığı telefonu Xperia Z2 en hızlı işlemciyi içinde barındırmasa da rakibi Galaxy S5'ten daha fazla Ram gücüne sahip olmasıyla bu açığını kapatmaktadır. Sony ürünü göndermeyi başarabilirse bu ürünü de önümüzdeki hafta içinde inceleyeceğiz.
1408025575_sony-xperia-z2.jpg
ZTE Nubia X6 ve ZTE Nubia Z7: ZTE'nin bu yıl çıkarttığı bu iki modelde de 3 GB sistem belleği kullanıldı. ZTE Nubai X6 6,44 inçlik ekranı ile çok küçük bir kesime hitap ederken Nubia Z7 5inç 2K ekranı ve özel kamera yetenekleriyle kullanıcıların aklını başından almaya yetmişti. 
ZTE Nubia X6
1408025782_zte-nubia-x6.jpg
 
ZTE Nubia Z7
1408025808_zte-nubia-z7.jpg
Lenovo Vibe Z2 Pro: Dünyanın en büyük bilgisyar üreticisi Lenovo'nun Motorola'yı satın almasından sonra yaptığı ilk telefon olma özelliği taşıyan Vibe Z2 Pro 6 inç ekranı ve 7.7 mm kalınlığı ile büyük bir kesimin ilgisini çekmeyi başardı. Bu telefonun global pazarda satılması düşünülürken Vibe Z2 Pro'nun ülkemizde de satışının başlayabileceği ile ilgili dedikodular olduğunun da altını çizelim.
1408025981_lenovo-vibe-z2-pro.jpg
Huawei Honor 6: Huawei ülkemiz pazarına Ascend P7 ile girmek istiyor ama Honor 6 tam ülkemizin telefonu diye düşünmekteyiz. 13-megapiksel çözünürlüklü Sony IMX214 sensörü, f / 2.4 lens ile harikalar yaratırken 360 dolarlık bu telefonun ülkemize gelmesiyle birlikte oyunun kurallarının değişebileceğini düşünmekteyiz. 3GB sistem belleği ve HiSilicon 920 işlemcisi ile telefonun oldukça etkileyici olduğunu söylemeliyiz.
1408026245_huawei-honor-6.jpg
LG G3: LG G3 modeli için 2 farklı çözüm getirdi. Tamamen aynı donanıma sahip 2 GB ve 3 GB modelleri ile pazara giren LG'nin 2GB'lık modelinin 3 GB'a göre daha fazla satıldığı belirtilirken 3 GB'lık Ram yarışında LG'nin en büyük kozunun telefonun tasarımı, ekranı ve global pazarda satılması olduğunu belirtmeliyiz.
1408026528_lg-g3.jpg
Samsung Galaxy S5 LTE-A: Samsung'un 2K ekran ve Snapdragon 805 işlemcili yeni! telefonu Galaxy S5 LTE-A'nın global pazarda satışına başlanmaya hazırlanılıyor. 3GB Ramli telefonlar içinde en agresif ve en performanslı telefon olmaya hazırlanan Galaxy S5 LTE-A'nın bu savaşın galibi olabileceğini düşünmekteyiz.
1408026782_samsung-galaxy-s5-lte-a.jpg
Oppo Find 7: Oppo Find 7 bizim bu dönemde incelediğimiz en özel telefon oldu. Hem tasarımı, hem kamera özellikleri, hem kasa kalitesi hem ekranı, hemde fiyatıyla tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başaran Oppo; global pazarda kendine yer bulamamış olsa da en çok konuşulan ve sizler tarafından da en çok okunan telefon incelemesine sahip oldu. Yaptığımız incelemeyi okumadıysanız incelemeye gözatabilirsiniz.
1408026995_oppo-find-7.jpg
OnePlus One: Bu yılın fiyat performans şampiyonu OnePlus One davetiye ile satılması ve fiyatı ile efsane haline geldi. Dünyanın en hızlı telefonu ve "amiral gemisi katili" olarak adlandırılan bu telefon hem tasarımı hemde kendine özel Cyanogen yazılımı ile en iyiyi en ucuza isteyenlere hitap ediyor.
1408027143_oneplus-one.jpg
 
Peki sizce hangi telefon daha iyi?
 
 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.