Mobil

En iyi kameralı telefonlar!

İşte kameralarıyla gündeme damgasını vuran akıllı telefonlar!


Telefonlardaki kameralar düşünülen en iyi şeylerden biridir, çorbanın tuzu gibidir. Günümüzdeki akıllı telefonlar dijital kamera satışlarını olumsuz etkileyen en büyük etken olarak karşımıza çıkıyor. İnsanlar artık fotoğraf çekerken kameralardan çok telefonlarını kullanıyor.

Ancak bir gerçek daha var ki bir çok akıllı telefonun kamerası hala düşük özellikte ve isteklerimize yeterince cevap veremiyor. Tabi ki her şeyde olduğu gibi telefonlarda da çok iyi seçenekler bulunuyor. Kamera çözünürlükleri bir yana en önemli etkilerden biri de yazılım ve görüntü işleme yöntemleri.

Akıllı telefon alırken sizin için önemli noktalardan biri kamera ise yazımızda telefon alırken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları bulabilirsiniz.

Ne kadar mega piksel o kadar iyi görüntü demek değildir. 8 ya da 10 mega piksele çıktığımızda ayrıntının yanında gürültü de artabilir. Lens kalitesi ve sensor ölçüleri de diğer faktörlerdendir. Bunlara ek olarak otomatik odaklama kesinlikle bulunması gereken bir özellikler arasında bulunmaktadır.

Gölgelendirmeler, odaklama ve vurgular fotoğrafta ana noktaları oluşturur. Diğer bir konu ise LED ya da xenon flaş bulundurması. Ancak LED flaşların çok fazla batarya tükettiğini söylemekte fayda var.

Yüz tanıma, akıllı pozlar, gülücük yakalama, panoramik çekimi, grup pozları gibi özellikler de kullanılmaya değer özelliklerdendir ancak olmazsa olmaz değildir. Kameralar için ilk öncelik odaklanması ve pozu ateşe vermesidir.

Bu özelliklerin hepsi bulunan kamera iyi midir? Bazen evet bazen hayır. Bazı telefonlarda bu özellikler öyle birbirine uyumsuzdur ki bu nedenle iyi sonuç elde edemezsiniz. Güneş ışığında çekilen görüntüler genellikle daha iyidir. Telefonu test ederken iç mekanda çekilmiş fotoğraflara da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Hafıza kapasitesi diğer bir önemli özellik. Mikro SD kartlar bir çözüm evet ancak SD imkanı yoksa ya da çok düşük hafızaya sahipse çektiğiniz fotoğrafların kalitesi bir süre sonra yeterli gelmeyecektir. Elbette günümüzde gelişen fırsatlar ile online depolama birimleri de bu zorluğu aşmaya yardımcı olmaktadır. Google+ ve Dropbox online depolama kapasitesiyle akıllı telefonlara yeni bir kapı açmıştır.


Nokia 808 PureView

Kamera deyince ilk aklımıza gelen akıllı telefon tabi ki Nokia'nın bu sene piyasaya çıkardığı PureView. İlk çıktığı günlerde bir çok kişinin inanmadığı 41 MP kamerasıyla standartların çok üstünde bir deneyim sunar. Sözü fazla uzatmadan 'in kamera testlerine kendi gözlerinizle bakmanızı tavsiye ediyorum.

Apple iPhone 4 S

iOS'un verdiği avantajlarla en iyi kameraya sahip telefonlardan biri de iPhone 4 S'tir. Önceki iPhone modellerinde kameranın çok iyi olmadığını ve kullanıcıların en çok şikayet ettiği durumun bu olduğunu söyleyebiliriz.  iPhone 4 S diğer özellikleriyle de oldukça iyi bir deneyim sunuyor. 

Apple kamera uygulamalarıyla iPhone 4 S ortaya başarılı sonuçlar çıkartıyor. 41 MP kameralı arasındaki farklara önceki haberimizden göz atabilirsiniz.


Samsung Galaxy S 3

Samsung Galaxy S 3'ün satışlarının da gösterdiği gibi ne kadar çok tercih edilen bir telefon olduğunu bilirsiniz. iPhone 4 S'e de kafa tutarak son zamanların ından biri oldu. iPhone 5 daha çıkmadan Samsung Galaxy S 3'ün ondan daha iyi olup olmadığı herkesin merak konusu haline geldi.

8 MP kamerasıyla yılın kamerası da iyi olmalı tabi. 41 MP kameralı Nokia PureView ile Samsung S 3'ün ve göz atabilirsiniz.


HTC One X

One X, HTC'nin amiral gemisi telefonu olarak iPhone 4 S ve Samsung Galaxy S 3'e kafa tutan liste başı akıllı telefonlardan biridir. 8-mega piksel kamerasıyla aynı zamanda en iyi kameralı telefonlardan biri olarak ilk 5'e girmiştir.

Android 4.0'ın da vermiş olduğu avantajlarla HTC One X kamera yazılımı ve görüntü işleme yöntemleriyle de başarılı sonuçlara imza atıyor.

Sony Xperia S

HD ekranı ve 12 mega piksel kamerasıyla en iyi görüntü sağlayan telefonlardan biridir. Sony yakın zamanda 13 mega piksel telefonlarını duyurmaya başlayacak. Ancak daha iyisi gelene kadar en iyilerinden biridir.

1344082000_sony-xperia-s-camera-test-outdoor-overcast-small.jpg

Yorumlar
Sony
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.