Mobil
Evi yakmak istemiyorsanız sahte iPhone şarjı kullanmayın

Sahte iPhone şarjları ev yakıyor

Sahte iPhone şarjları o kadar riskli ki, evinizin yanmasına bile neden olabilir.


Apple tarafından üretilen orijinal iPhone şarj cihazları kesinlikle süper pahalı. Hatta en ucuz kablo Apple'da 19 $ iken güç adaptörü için ayrıca bir 19 $ daha vermeniz gerekiyor. Bu nedenle, iPhone kullanıcılarının ucuz taklit şarj cihazlarına ilgi göstermesi hiç de şaşırtıcı değil.

Fakat bir İngiliz kuruluşuna göre, bunu yapmak çok riskli bir şey. Electrical Safety First, ilk önce sahte iPhone şarj cihazlarının sahipleri için ne kadar tehlikeli olduğunu belirlemek için bir araştırma yaptı ve 50 şarj cihazı arasından en az 49’u güvenlik soruşturmasında başarısız oldu.

Şarj cihazları İngiltere'den satın alındı ancak, çoğunlukla Çin'de yapıldığını söylemeye gerek yok. Yaygın olarak kullanılıyor ve çoğu kimse sadece birkaç dolar ile şarj aleti satın alabilir.

Patlayan iPhone'lar

Araştırmacılar, bununla birlikte, test edilen orijinal olmayan şarj cihazlarının yüzde 50'sinden azının takılı iken ciddi bir elektrik çarpması riski oluşturduğunu ve birçoğunun "ölümcül bir elektrik çarpması veya bir yangına neden olma potansiyeli olduğunu" belirtti. Bu şarj cihazları sizi öldürebilir veya saniyede evinizi yakabilir.

Şarj cihazlarının% 68'inden azında izolasyon eksikliği ve düşük kalitede dahili komponentler nedeniyle elektrik çarpması tehlikesi söz konusudur. Yine, bu kabloya dokunurken sizi öldürebilecekleri anlamına geliyor.

Electrical Safety First Teknik Müdürü Martyn Allen konuyla ilgili şunları söyledi:

"Bu rapor, internetten veya bağımsız bir indirim mağazasında bir iPhone şarj alımı yapan herkesin güvenliğinden ciddi bir risk aldığını gösteriyor. Test ettiğimiz şarj cihazlarının büyük çoğunluğu ölümcül bir elektrik çarpması veya bir yangına neden olabilir. Bir şarj cihazı alırken insanları dikkat etmeye çağırıyoruz ve doğrudan yalnızca güvenilir perakendecilerden ürün satın almayı öneriyoruz. Bir sahte şarj satın aldığınızda en iyi ihtimalle telefonunuza zarar verebilir, ancak en kötü ihtimalle, hayatınızı, ailenizi ve evinizi tehlikeye atabilirsiniz ."

Alev alan iPhone'ların raporları yeni bir şey değil ve Apple'ın her davada sıkıntılı kalmasına rağmen, bazı olayların şirket tarafından onaylanmamış üçüncü taraf şarj cihazlarından kaynaklandığından şüphe yok. Dolayısıyla, internetten ucuz bir kablo veya şarj alımı satın almayı düşündüğünüzde, o noktadan itibaren hemen hemen her gün aldığınız riskleri göz önünde bulundurmalısınız.

Yorumlar
Eöre
Orjinal kullanıp iPhoneu patlayan bir sürü insan var...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.