Mobil

Exynos 5 octa, LTE desteği sunuyor

Samsung, yaptığı açıklama ile işlemcide LTE'nin tüm bağlantı seçeneklerini desteklediğini bildirdi.

Exynos 5 octa, LTE desteği sunuyor

Samsung’un CES 2013 etkinliği kapsamında görücüye çıkardığı yeni nesil işlemcisi Exynos 5 octa’ta LTE desteği geliyor. 4 çekirdekli iki yapı üzerine oluşturulan işlemci birimi toplam 8 çekirdekten oluşuyor ancak söz konusu işleve geldiğinde ise 4 çekirdekli farklı durumlarda işlem görüyor. Cortex A7 mimarili işlemci basit görevlerin yanı sıra batarya verimliliğine odaklanırken, telefonun asıl gücünü ise Cortex A15 mimarili 4 çekirdek belirliyor. İlk olarak Galaxy S4’te yer bulan işlemci son gelen test sonuçlarına göz attığımızda en güçlü işlemci olarak karşımıza çıkmakta.
1364533192_dsc0307.jpg

Exynos 5 octa işlemcisinin lansman esnasında LTE'nin tüm bağlantı seçeneklerini desteklediği belirtilmişti. Ancak Galaxy S4'ün LTE versiyonunda Qualcomm 600'ün kullanılması kafalarda soru işareti oluşturmuştu. Son dönemde artan dedikodulara Samsung, Twitter üzerinden cavap verdi. Güney Koreli üretici, Exnos 5 octa işlemcisinin LTE'nin tüm bağlantı versiyonları desteklediğini belirtti. Ancak neden Qualcomm işlemci kullanıldığına dair ise herhangi bir açıklama yapmadı.

Bu duruma Exynos 5 octa'nın henüz yeterli seviye üretim kasitesine sahip olmaması ve sunduğu LTE desteğinin nasıl bir performans sunacağı riskine girilmemesi, Samsung'u Qualcomm çözümü kullanmaya itmiş olabilir. Qualcomm'un ise LTE desteği noktasında bir hayli tecrübeli olduğunun altını çizelim.

Yorumlar
Misafir
Testlerde Exynos islemcinin daha iyi olduğunu görüp Quallcomm daha iyi demek sadece aptallikla izah edilebilir. Samsungun üreteceği ilk 10-15 milyon cihazda sadece quallcomm işlemcide exynosun yani sira yer alacak. Bunun sebebide ilk üretim aşamasinda yeterli sayida Exynos işlemcinin mevcut olmamasi. ilerleyen üretim aşamasinda ise sadece Exynos işlemci ile yola devam edecek samsung S4'te. Ayrica Note 3'te sadece Exynos 5 Octa işlemci yer alacak, muhtemelen 1.8 GHz hizinda. Kimse bilmeden afaki konuşmasin bence...
Cevapla
Misafir
Testi kimin yaptığına bağlı olaraktan test sonucu değişiyor... fakat qualcomm hem grafik işlemcisi hem de frekans olarak exynosdan iyi... bunun aksini söyleyen ya cahildir ya da maksatlıdır...
Cevapla
Misafir
çünkü kendide biliyor qualcomm daha iyi..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.