Mobil

Face ID'ye ikinci yüz desteği geldi

iPhone X'un biyometrik ekran kilidi açma özelliği Face ID'ye ikinci yüz desteği geldi.


Apple'ın WWDC etkinliğinde tanıttığı iOS 12'ye birçok yeni özellik eklendi. Bunlardan biri de Face ID'ye ikinci yüz desteği olarak ortaya çıktı. iPhone X modelinde bulunan biyometrik yüz tanıma özelliği sayesinde telefonu yüzünüzle açabiliyordunuz. Ancak bu özellik sadece bir kullanıcının yüzü ile uyumlu çalışıyordu.

iOS 12 ile beraber Face ID özelliği artık ikinci bir yüz ile beraber kullanılabilecek. Bu sayede telefonunuzu bir başkasına verdiğinizde onun da kullanımını sağlayabileceksiniz. Şimdilik sadece iPhone X modelinde bulunan kullanıcının yüzü ile kilit açma özelliği bu sayede ikinci bir kişi tarafından da kullanılabilecek.

Özelliğin en büyük sorunu ise yüzü taranan ikinci kişiyi Face ID özelliğinden silmek isterseniz lik kaydı da silmek zorunda kalacaksınız. Şimdilik bu iki yüz tanımının da silinmesi zorunluluğu önümüzdeki dönemde yapılacak bir düzenleme ile kaldırılması ve sistemin kullanımının daha kolaylaştırılması bekleniyor.

Geliştiricilerin kullanımına sunulan iOS 12, sonbahar aylarında tüm kullanıcılara açılacak. O gün geldiğinde bu yeni özelliği iPhone X sahipleri de kullanmaya başlayacak.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.