Mobil

Google Lens bağımsızlığını ilan etti

Google'ın telefon kamerasını kullanarak görsel arama imkanı sunan uygulaması Lens bağımsız bir uygulama olarak kullanıma sunuldu.


Google'ın görsel arama motoru olarak tanımlayabileceğimiz akıllı telefon uygulaması Lens, bağımsız bir uygulama olarak kullanıcıların beğenisine sunuldu. Giysiler, kitaplar, binalar, hayvanlar, belirgin objeler uygulama tarafından tanınabiliyor. Uygulama makine öğrenimi ve yapay zeka desteğine sahip olduğu için kullanıldıkça daha hızlı öğreniyor ve çok daha fazla şeyi bilebiliyor. Telefonun kamerasını kullanan uygulama etrafa tutulduğunda görüş alanındaki cisimleri tanımaya başlıyor.

İlk etapta sadece Google'ın belli telefonlarında kullanılabilen uygulama devamında farklı telefonlara da gelmişti. Ancak yine de özel bir işlemci gücüne ihtiyaç duyan ve yapay zeka desteği isteyen uygulama her telefonda kullanılamayacak.

Google Lens nasıl kullanılır?

Şimdilik sınırlı sayıda cihaz tarafından desteklenen Lens bugüne kadar Google Pixel ailesinde, Sony Xperia XZ2 ailesinde ve çeşitli OnePlus modellerinde kullanılabiliyordu. Kullanıma sunulmasıyla beraber cihaz sayısında da artış yaşanan Google Lens ne yazık ki şimdilik Türkiye'de kullanılamıyor. Google nedeni bilinmese de uygulamayı Türkiye'de kullanıma sunmadı.

Eğer yurtdışında yaşıyorsanız Google Play Store'dan uygulamayı indirerek siz de deneyimleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.