Mobil

Facebook Home tanıtıldı

Android için düzenlenen etkinlikte resmiyet kazanan Facebook, kullanıcılara günlük hayatta daha keyifli bir kullanım deneyimi sunuyor.

Facebook Home tanıtıldı

Facebook’un Android için düzenlediği etkinlikte beklenildiği gibi Facebook Home ve Facebook telefonu (HTC First) resmiyet kazandı. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in başrolde olduğu etkinlik kapsamında karşımıza çıkan Facebook Home, Android kullanıcılarına özel bir uygulama olacak. Şirket daha önce yıldızını sürekli parlatan Android’e daha fazla önem vereceğinin sinyallerini vermişti.

Facebook Home adından da anlaşıldığı üzere bir arabirimden ziyade uygulama görevi yürütecek. Zuckerberg, etkinlik esnasında zaten yeniliğin bir uygulama olduğunu dile getirdi. İlk yorumları dikkate aldığımızda Flipboard benzeri bir arayüze sahip olduğu görüldü.
1365102347_screen-shot-2013-04-04-at-1-05-42-pm.jpg

Geçtiğimiz yıllarda HTC cephesinde üretilen ChaCha ve Salsa modelleri ile Facebook entegrasyonunu daha kolay bir şekilde sağlayan telefonlar geliştirilirken, telefonların kullanıcı nezdinde fazla ilgi uyandırmaması, Facebook cephesinde yeni bir telefon oluşumuna temkinli yaklaşmasına sebep oluyordu. Zuckerberg ise mobil dünyasında sadece bir telefon modeli ile var olmak istemediklerini, tam aksine tüm telefonların içerisinde yer almak istiyoruz değerlendirmesini yapmıştı.

Android’in mobil platformda %70’in üzerinde bir paya sahip olduğu düşünüldüğünde Facebook Home’un milyonlarca telefonda yer alacak olması, Zuckerberg’in hedefini açıkça ortaya koymaktadır.

Facebook Home, 12 Nisan’da Google Play Store’da yer alacak. Temel hedef daha kullanışlı ve kullanıcı dostu bir uygulamanın kullanıcı hizmetine sunulmasıdır. Facebook Home’un oluşturulmasında, mobil dünyasına bakıldığında sağlanan baş döndürücü gelişmeler ve akıllı telefonların her geçen gün kullanıcılar nezdinde daha fazla benimsenmesi; söz konusu telefonların günlük hayatımızın bir parçası olması etkin rol oynadı.
1365102085_facebook-phone-screen.jpg

Yukarıdaki fotoğrafta da görüldüğü üzere Facebook Home bir işletim sistemi ya da özelleştirilmiş bir işletim sistemi olmayacak. Telefon içerisinde yer bulan işletim sistemine entegre edilecek ana ekranda dikkat çeken detay ise ana ekrana konumlandırılacak uygulamalar olacak. Görselliği ön planda tutulduğu ana ekranda mesajlaşmanın günlük hayattaki önemine vurgu yapılarak; mesajlaşma deneyimi daha iyi hale getirildi.

1365102216_facebookhomedesteklitelefonlar-640x330.png

İlk olarak HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy Note 2 modellerinde yer alacak uygulama kısa süre içerisinde tüm Android ekosisteminde kullanılabilir hale getirilecek.

Yorumlar
tet
ben android kullaniyorum, konu app uygulamalar konusuna gelince ios yi tek gecerim. android uygulamalari internet sitesinden yavas. isten anlayan android kullansin acik kaynak kodu ve gelistirebilme beni cezbeden tarafi. teli alip oldugu gibi kullanacak olanlar iphone den vazgecmesin...
Cevapla
Nokia kullanısıyım beş para etmez,asla nokia almayın.En iyi işletim sistemi ANDROİD gerisini at çöpe gitsin.PLAY STORE MAĞAZASINI anlatmaya luzüm yok.Nokia dan çok kazık yedim.Bir daha nokia mı tövbe..
Cevapla
androme
face bile androit demiş ios. windos phone koymamış telefonuna adamlar işibiliyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.