FBI iPhone'u FaceID kullanarak açtı

ABD'de yaşanan bir olayda FBI, suçlu olduğundan şüphelendiği bir kişinin iPhone telefonunu FaceID kullanarak açtı.

FBI iPhone'u FaceID kullanarak açtı

FaceID yani iPhone'un güvenliğini yüzümüzü kullanarak sağlayabiliriz. Birçok Android işletim sistemli telefonda da bulunan bu özellik şimdi de bir soruşturmaya konu oldu.

FBI iPhone'u FaceID kullanarak açtı


ABD'de iç güvenlikten sorumlu olan FBI ajanları dünyada ilkke imza attılar ve , Apple'ın Face ID özelliğini kullanarak bir iPhone X'in kilidini açması için bir şüpheliyi zorladı.

ABD'nin Ohio eyaletinin, Columbus şehrinde yaşanan olayda FBI ajanları çocuk istismarından şüpheli olan 28 yaşındaki Grant Michalski'nin evine girdi ve arama emriyle yüzünü cihazın önüne koyması için zorladılar. Açılan telefondaki fotoğrafları, sohbetleri ve diğer olası kanıtları aldılar.

Forbes dergisinin haberine göre ''Bu vaka, kanun uygulayıcılar ile teknoloji sağlayıcılar arasında devam eden mücadelede önemli bir köşe taşı. Kanun uygulayıcılar, teknoloji sağlayıcıların devreye soktuğu çok katmanlı güvenlik kalkanlarını kırma çabasında. Dünyanın en değerli şirketi konumundaki Apple ile FBI arasında 2016 yılında yaşanan bir zanlının iPhone'una erişim kavgasından beri kolluk kuvvetleri Apple'ın koruma önlemlerini kırmak için çok çeşitli yollar deniyor.''