Galaxy S20 Plus özellikleri ve Türkiye fiyatı!

Samsung’un üst segmentteki modeli S20 Plus sonunda tanıtıldı. İşte Galaxy S20 Plus özellikleri ve fiyatı.

Galaxy S20 Plus özellikleri ve Türkiye fiyatı!

Şimdiye kadar S segmentinde 2 yeni ürün tanıtan Samsung bu sene 3 yeni S modeliyle karşımıza çıktı. Bu modeller S20, S20 Plus ve S20 Ultra oldu.

Teknoloji gündemini az çok yakından takip edenlerin de bildiği üzere S serisine yeni eklenen model S20 Ultra. Keza bu serideki S20 ve S20 Plus, S10 ve S10 Plus’ın devamı diyebiliriz.

Galaxy S20 Plus özellikleri ve fiyatı!

Genel itibariyle 3 modelin de ortak bir teknik özellik tablosuna sahip olduğunu söyleyebiliriz. Farklar ise genel olarak RAM, batarya ve kamera tarafında ortaya çıkıyor.

Bu yazımızda mercek altına alacağımız Galaxy S20 Plus modeli, hem güç, hem de teknik donanım açısından dengeyi yakalamayı başarıyor.

Galaxy S20 Plus özellikleri ve Türkiye fiyatı! - Resim : 1

Tasarımda ufak dokunuşlar var

Samsung geçtiğimiz yıl çıkardığı S10 serisi ile delikli ekran tasarımına geçmişti. Nitekim bu tasarım çizgisinin 2020’de de devam ettiğini görüyoruz. Galaxy S20 Plus, tasarım çizgisi itibariyle bizlere pek bir yenilik sunmuyor. Sadece arka taraftaki kamera dizilimi konusunda bazı adımlar atılmış.

162 x 74 x 7.8 mm ölçülerinde olan S20 Plus modeli 188 gramlık ağırlığa sahip. Telefonda 1440 x 3200 piksel çözünürlüğünde 6.7 inçlik Dinamik AMOLED ekran yer alıyor. 524ppi piksel derinliğine sahip olan bu ekran Corning Gorilla Glass 6 teknolojisiyle korunuyor.

Telefonun arka yüzüne geçtiğimizde ise dikdörtgen şeklinde konumlandırılmış ana kamera modülünü görüyoruz. Bu konumlandırmanın göze hoş geldiğini söylemek mümkün.

Galaxy S20 Plus özellikleri ve Türkiye fiyatı! - Resim : 2

Galaxy S20 Plus özellikleri; Exynos 990 ve Snapdragon 865

Samsung yıllardan beri amiral gemisi modellerin hem kendi ürettiği Exynos yonga setlerini, hem de Qualcomm tarafından üretilen üst seviye yonga setlerini kullanıyor. Nitekim aynı durum S20 serisinde de söz konusu. Türkiye’nin de aralarında bulunduğu bölgelerde Exynos 990 kullanan modeller satılırken, Çin ve Amerika gibi birkaç ülkede de Snapdragon 865 kullanan modeller satılacak. Bu iki yonga setinin performans anlamında birbiriyle eşdeğer olduğunu söylemek mümkün.

12GB RAM’in bulunduğu Galaxy S20 Plus’ta 128GB’lık dahili depolama alanı yer alıyor. Elbette her zaman olduğu gibi yine farklı RAM ve depolama kapasiteleri mevcut. Burada asıl belirleyici etken, kullanıcının bütçesi diyebiliriz.

Etkileyici kamera kurulumu

Genel itibariyle kamera tarafında başarılı işler yapan Samsung, Galaxy S20 Plus modelini de etkileyici bir kamera modülüyle donatmış.

S20 Plus’ta 12 MP, (wide), Dual Pixel PDAF, OIS, 64 MP, (telephoto), PDAF, OIS, 3x optical zoom, 12 MP, (ultrawide), AF, Super Steady video, TOF 3D, (depth sensor) özelliklerinde 4’lü ana kamera modülü yer alıyor. Bu kameralara ön yüzde 10MP’lik selfie kamera modülü eşlik ediyor.

Elbette Galaxy S20 Plus’ın kamera performansını tam olarak anlayabilmek için bu telefon ile farklı ışık ve farklı açılardan çekilmiş fotoğrafları görmek daha doğru olacaktır.

Galaxy S20 Plus özellikleri ve Türkiye fiyatı! - Resim : 3

Galaxy S20 Plus fiyatı

Samsung S20 Plus özellikleri ile ilgili olarak bazı dip detaylara da değinelim. Telefonda 4500 mAh kapasitesine sahip ortalamanın üzerinde bir batarya bulunuyor. 45W hızlı şarj desteği sunan bu bataryanın 74 dakikada tamamen şarj olduğu belirtilmiş.

15W kablosuz hızlı şarj desteğine de sahip olan telefon, reverse charging yani ters şarj özelliğine de sahip. Malum bu özellik sayesinde kablosuz şarj desteği olan diğer cihazları telefon üzerinden şarj edebiliyorsunuz.

Galaxy S20 Plus özellikleri ile ilgili detaylı bilgileri paylaştıktan sonra sıra fiyat etiketine geldi. Galaxy S20 Plus fiyatı 1199 dolar olarak belirlenmiş. Bu fiyatın ortalama bir etiket olduğunu unutmamak gerekiyor. Yani Galaxy S20 Plus fiyatı ülkeden ülkeye farklılık gösterebilir.

Galaxy S20 Plus Türkiye fiyatı da belli oldu

Samsung yeni üst segment modelini ülkemizde de satışa sundu. Samsung Galaxy S20 Plus Türkiye fiyatı 9299 TL olarak belirlendi. 

Dip not olarak belirtelim. Telefonu şu anda ön siparişle satın alsanız bile en erken 6 Mart'ta elinize ulaşabilecek.