Mobil

Galaxy S4'ün Türkiye versiyonu bu güncelleme ile güçlendirilebilir

Samsung, Galaxy S4'ün Exynos Octa versiyonu için bir güncelleme yayınlayıp gücünü yüzde 10 arttırmayı planlıyor.

Galaxy S4'ün Türkiye versiyonu bu güncelleme ile güçlendirilebilir

Bildiğiniz gibi Galaxy S4 Samsung tarafından iki işlemci ile beraber piyasaya sürüldü. Bu işlemcilerin biri dört çekrdekli Qualcomm Snapdragon 600 diğeri ise Samsung'un kendi ürettiği ve Türkiye'de de satışa çıkan versiyon, 8 çekirdekli Exynos Octa 5.

Samsung'un CEO'suna göre Galaxy S4 ile çalışan işlemcilerin pek çok açıdan birbirinden farkı yok. Ancak Snapdragon 600 ve Exynos Octa arasında bir önemli fark vardır. Octa sürümünde sekiz çekirdek bulunuyor Snapdragon ise dört çekirdekli olarak geldi. Ama Octa versiyonu 8 çekirdekli olmasına rağmen sadece dört çekirdek olarak belirli zamanlara göre çekirdekleri kullanıyor. Çipte dört düşük güç sağlayan Cortex A7 çekirdek ve dört Cortex A15 çekirdeği mevcut. A15 olan çekirdek, A7 olana göre performans açısından oldukça üstün, ama A7 kısmı pil ömrü için harika.

1367662963_samsung-exynos-5-octa-official-1.jpg

Telefonunuzu kullanım alanınıza göre Exynos Octa A7 çekirdek kısmını çalışıyor. Güç gerektiren zamanlarda ise A7 çekirdek kısmı kapatılır ve A15 çekirdek bölümü aktif hale gelir. Yani 8 çekirdek aynı anda kullanılmadığı için sadece dört çekirdek mevcut olan Snapdragon 600 sürümünden daha güçlü olması zor. Exynos Octa sürümü bu şekilde güçten tasarruf etmiş oluyor.

Yeni gelen haberlere göre Samsung, Galaxy S4'ün Exynos Octa versiyonu için bir güncelleme yayınlayıp 8 çekirdeği aynı anda çalıştırarak gücünü yüzde 10 artırmayı planlıyor. Bazı kaynaklar ise Snapdragon sürümünü kullananların buna itiraz edeceği için Samsung'un bu işlemciyi 8 çekirdeği çalışır olarak Note 3'te uygulayacağını söylüyor.

Yorumlar
Misafir
eger böyle olursa tek dencek şey :) işlemcinin telefonu var :)
Cevapla
Misafir
Arkadaş senin kullanmadığın o yazılımları birçok kişi kullanıyor. Ayrıca sana kimse git s4 al demiyor. Bencede s3 var ve 1 sene daha kullanmayı düşünüyorum, ama bu bana s4'ü benim s3'e benziyor diye kötüleme hakkını vermez. Sonuçta ilk defa cihaz alacak olan olduğu gibi mevcut cihazını değişecek bir çok kişi var. Olaya kendi açından bakma asla. Sonuçta her firma cihaz satmak için uğraşır. Beğenmiyorsan almazsın başka cihaz alırsın. Böyle saçma yorum yapmazsın. Benim için firma önemli değil cihaz önemli, bunuda şuan en iyi samsung yapıyor, ilerde başka firma olursa onu alırız.
Cevapla
Misafir
O zaman boş konuşmayacaksın Tegra 3 işlemcili cihaz alacaksın, çünkü s4 Full HD bir cihaz ve +1 çekirdekle o cihazı biraz zor çalıştırırsın. Yani gerçekten boş konuşuyorsun.
Cevapla
Misafir
Birde bana söyle bakalım hangi yazılımları kullanılmıyormuş, ben s3'te mevcut tüm yazılımları rahat bir şekilde kullanıyorum ve herhangi bir sorunda yok. Asla afaki ve kullanmadığın bir cihaz hakkında Farazi konuşma. Gözle kontrol özelliğinden tutta herhangi bir markanın kumandasını kumanda etmesine kadar muhteşem özellik ve yazılımlara sahip bir cihazı beğenmiyor olmak ve eleştirmek ayrı onu karalamaya çalışmak ayrı. Karalamaya çalışmak zaten fanatiklik. Yoksa ben ve benim gibiler için markadan ziyade cihazın kendisi önemli.
Cevapla
Misafir
sayın 22:47 misafir!! gerçek samsung sever biriyim ama senin gibi fanatik değilim. doğru konuşmak gerekirse samsung bu defa doğru iş yapmadı. cihazın s3 e benzemesi bir tarafa basit ve kullanılmayan yazılımlar koyması ile gerçekten sadece satışı dusunmesi kesinleşiyor. kaldiki s3 bunun kanıtı!! ayrıca basit işlemlerde tek çekirdek yeterli +4 çekirdek koyup sekiz cekirdekli diye milleti yemesin! tarafsızlık bu..
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.