Mobil

Galaxy S5'in işlemcisi ne zaman tanıtılacak!

Samsung konuya ilişkin resmi açıklama yaptı ve tarihi netleştirdi.

Galaxy S5'in işlemcisi ne zaman tanıtılacak!

Amiral gemi modellerinde iki farklı işlemciye yer veren Samsung, muhtemelen Galaxy S5'te de geleneği bozmayarak Exynos ve Qualcomm cephesinden işlemcilere yer vermeye devam edecek. Qualcomm cephesinde 2.5GHz frekans hızında ulaşan ve yeni bir mimari sunan Snapdragon 805'in tanıtımı yapılmış olsa da, Qualcomm'ın söz konusu işlemciyi yılın ilk yarısında kullanıma sunması beklenmiyor. Bu sebeple LTE destekli Galaxy S5'te Snapdragon 800'ün en güçlü versiyonu olan MSM8974AC'ye yer verilmesi bekleniyor.

Exynos tarafına baktığımızda ise Samsung'un son olarak Galaxy Note 3'te yer verdiği 5420 birimini geliştirdiği biliniyor hatta hacimli üretim için artık son aşamaya gelindiği yetkililer tarafından bildirilmişti. Samsung, Exynos'un resmi Twitter hesabı üzerinde konuya ilişkin resmi bir açıklama ve görsel yayınlayarak yeni nesil Exynos 5430 birimini 7 Ocak'ta başlayacak CES 2014'te tanıtacağını bildirdi.

1388215034_exynos.jpg

Galaxy S5'te yer alacak iki işlemcinden biri olacak Exynos 5430'un 64-bit desteği sunmasına kesin gözüyle bakılıyor. Apple'ın iPhone 5S'te yer verdiği A7'nin 64-bit desteği sunmasının ardından Samsung Mobile Başkanı J.K Shin bir sonraki Galaxy modellerinde 64-bit desteğine geçeceklerini resmen onaylamıştı. İşlemcide ayrıca 4K video kayıt desteğinin de yer alması bekleniyor. Galaxy Note 3'te Exynos işlemcili model 4K video kaydından mahrum bırakılmış ve kullanıcılar bu noktada Samsung'u bir hayli eleştirmişti.

Samsung'un yeni nesil Exynos işlemcide en büyük sürprizi ise 8 çekirdeğin aynı anda çalışmasına olanak sağlaması olacak. Daha önceki versiyonlarda 4+4 şeklinde çalışan bir çekirdek yapısına yer verilmişti. 8 çekirdeğin aynı anda çalışması batarya noktasında olumsuzluklar oluşturacağı dikkate alındığında tüm çekirdeklerin aynı anda çalışma işlevini sadece belirli noktalarda (uygulama açılışı gibi) devreye sokması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.