Mobil

Galaxy S7’de düşük çözünürlüklü büyük bir kamera sensörü kullanılacak

Son gelen bilgilere göre Galaxy S7'de düşük çözünürlüklü ancak büyük bir sensöre sahip kamera kullanılacak.


Samsung’un Galaxy S7’de yer vereceği arka kameraya ilişkin bilgiler gelmeye devam ediyor. Geçtiğimiz gün yayınlanan haberlerde Samsung’un kamera sensörü noktasında Sony ile görüşmeler halinde olduğu ve Xperia Z5’te yer alan 23MP çözünürlüklü Sony IMX300 görüntü sensörünün Galaxy S7’de de kullanılacağı bilgi geldi. Hatırlatmak gerekirse Xperia Z5 DxOMark sitesi tarafından en iyi kameraya sahip akıllı telefon seçildi.

Yeni gelişmeler ise Samsung’un Galaxy S7’de yepyeni bir kamera sensörü kullanacağını gösteriyor. Çin’den gelen son bilgilere göre Samsung, Galaxy S7’de daha düşük çözünürlüklü ancak epey büyük bir görüntü sensörü kullanacak. İlk gelen bilgiler Galaxy S7'de 12MP çözünürlüğe kameranın kullanıcılacağı yönünde.

1446550752_samsunggalaxys6review-7-970-80.jpg

Yayınlanan rapora göre Samsung akıllı telefonlarda çözünürlüğü yükseltmek yerine sensör boyutunu artırma yoluna gidecek. Aslında benzer bir gelişmeyi kısa süre önce Google’ın yeni Nexus telefonlarında gördük. Google, Nexus 5X ve Nexus 6P’de 12.3MP çözünürlüklü arka kamera kullanmasına rağmen, telefonlar yüksek çözünürlüklü kameraya sahip birçok telefonu geride bırakarak DxOMark tarafından yapılan analizlerde en iyi kameraya sahip üçüncü telefonlar olmuştu.

İlginizi çekebilir; 

Hatırlatmak gerekirse; Nexus 5X ve Nexus 6P, f/2.0 lensle gelen 12.3MP çözünürlüklü görüntü sensörleri kullanıyor. Çift LED flaş ve lazer otofokus sensörüyle desteklenen arka kameraların piksel boyutu 1.55 mikron. Piksel boyutunun bu denli büyük olması düşük ışık ve karanlık ortamlarda telefonların daha net görüntüler elde etmesini sağlıyor.

Nexus 5X ve Nexus 6P’nin sensör boyutu 1/ 2.3 " büyüklüğünde. Samsung bu oranı 1/ 2.0" seviyene hatta daha yukarılara yükseltebilir. Çözünürlük miktarını yükseltmek yerine görüntü kalitesini artırmaya yönelik çalışmalar, daha büyük sensör ve lensi daha büyük kameralar kullanmak tüm üreticiler için daha yerinde bir karar olacaktır. Samsung, Galaxy S7’de kullanacağı sensörde ayrıca dual-fotodiyot (Bakınız Fotodiyot) ünitesiyle donatacak. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.