Mobil

Galaxy S8 ile gelen Bluetooth 5 neler sunuyor?

Galaxy S8, Bluetooth 5.0 teknolojisine yer veren ilk telefon oldu. Peki, Bluetooth 5.0 neler sunuyor?

Galaxy S8 ile gelen Bluetooth 5 neler sunuyor?

Bluetooth 5.0 teknolojisi geçtiğimiz yılın Aralık ayında resmi olarak duyurulmuştu. Yüksek hız sunan Bluetooth 5.0 teknolojisine ilk defa yer veren firma ise Samsung oldu.

Galaxy Unpacked etkinliğinde Galaxy S8 modelini sergileyen firma, cihazında Bluetooth 5.0'a yer vererek, Android'de yüksek hız isteyenlerin resmen yüreklerine dokundu. Peki, Bluetooth 5.0 neler sunuyor?

Bluetooth 5 neler sunuyor?

Bluetooth 5.0 bir önceki Bluetooth 4.2 standardına göre; 2 kat daha hızlı, 4 kat daha fazla kapsama alanına sahip ve 8 kat daha hızlı veri aktarımı gerçekleştirebiliyor. IoT için önemli bir gelişme olan Bluetooth 5, cihazlar arasında hızlı bağlantı kurmanın yanında, kapsama alanının genişlemesi ile kablosuz iletişimde yeni bir devri başlatacak.

1490800281_akrales1703271549a0069.0.jpg

Kapsama alanının genişlemesi; özellikle akıllı evlerde büyük kolaylık sağlayacak. Örneğin; oturma odasından salondaki klimayı Bluetooth 5 ile sinyal problemi olmadan kolayca açabileceksiniz. Düşük enerji tüketimi ile artık cihazların bataryalarını yormayacak olan Bluetooth 5'in, daha çok endüstriyel alanda farkını belli edeceği söyleniyor.

Önümüzdeki yıllarda tanıtılacak olan IoT tabanlı cihazlarda, bilgisayarlarda ve mobil cihazlarda kullanılması beklenen Bluetooth 5 teknolojisi, diğer Bluetooth sürümlerine göre daha güvenli olması ile dikkat çekiyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.