Mobil

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması

Samsung'un yeni amiral gemisi Galaxy S9 ile Apple'ın tepe modeli olan iPhone X'u karşılaştırdık. Bakalım hangi telefon daha iyi özelliklere sahip?

Galaxy S9 ile iPhone X karşı karşıya

Apple'ın iPhone X'una karşılık Samsung cephesinden bir atılım geldi ve Güney Koreli firma karşımıza Galaxy S9 ile çıktı. 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 yonga seti ve 4 GB RAM'den gücünü alan Galaxy S9 ile iPhone X'u karşılaştırdık.

Bu karşılaştırmamızda; telefonun ekran, işlemci, kamera ve diğer özelliklerine değiniyoruz.

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması

Ekran

Galaxy S9 ve iPhone X'da da 5.8 inç büyüklüğünde ekran yer alıyor. Bu iki ekran da 18.5:9 oranında. Galaxy S9'da Super AMOLED kullanılırken, iPhone X'da OLED kullanılıyor.

Ancak OLED vs. AMOLED noktasında her iki firmanın da aynı görüntüleme performansını sunduğunu söyleyebiliriz. iPhone X'da yer alan True Tone ve Super Retina HD teknolojileri OLED teknolojisinin ekran yanma ve renk doğruluğunu kaybetme gibi handikaplarını ortadan kaldırıyor.

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması - Resim : 1

Galaxy S9'un ekran çözünürlüğü 1440 x 2960 iken, iPhone X'un ekran çözünürlüğü ise 2436 x 1125. Bu noktada Galaxy S9'un daha yüksek çözünürlüğe sahip olduğunu ancak bunun günlük kullanımda pek fark yaratmayacağını söyleyebiliriz.

Gelelim ekranın tasarıma olan etkisine. Galaxy S9 çerçevesiz tasarımına rağmen iPhone X gibi çentiğe yer vermiyor. Bu sayede kullanıcılara daha fazla kullanım alanı sunulmuş oluyor. iPhone X'da yer alan çentik ise telefonun üst sağ ve sol bölümünün ölü alana dönüşmesine neden oluyor.

Donanım

Galaxy S9'un kalbinde 2.9 GHz hızında çalışan Exynos 9810 yonga seti yer alıyor. iPhone X ise gücünü  2.39 GHz hızında çalışan Appla A11 Bionic yonga setinden alıyor.

iPhone X'un işlemci frekansı Galaxy S9'dan düşük olmasına karşılık, Geekbench 4 testinde Galaxy S9, iPhone X'un çok gerisinde kalıyor.

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması - Resim : 2

Galaxy S9'da 4 GB RAM yer alıyorken, iPhone X'da ise 3 GB RAM bulunuyor. Ancak iki platform arasında RAM karşılaştırması yapmak çok yanlış olur.

iOS ve Android'in RAM optimizasyonu farklı olduğu için, her iki cihazın RAM kapasitesinin gayet yeterli olduğunu söyleyebiliriz.

Kamera

Geldik herkesin merak ettiği nokta olan kameraya. Galaxy S9, kamera konusunda yeni bir devir açıyor diyebiliriz. Galaxy S9'da 12 Megapiksel çözünürlüğünde kamera yer alıyor. Bu kameranın diyafram değeri ise tam f/1.5 olarak belirlenmiş.

Ancak Galaxy S9'da tek kamera yer alıyor. Bu yüzden diyafram açıklığının düşük olması iPhone X'a fark atmasını sağlayamıyor. Ancak yine de S9'un iPhone X'dan daha iyi fotoğraf çekeceğini söylebiliriz.

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması - Resim : 3

iPhone X'da ise iki adet 12 Megapiksel çözünürlüğünde arka kamera yer alıyor. Bu kameraların diyafram değeri ise f/1.8 ve f/2.4.

Galaxy S9, 960 FPS hızında Slo-mo video çekebiliyorken, iPhone X, sadece 240 FPS hızında çekim yapabiliyor.

Galaxy S9'un ön kamerası ise 8 Megapiksel çözünürlüğünde f/1.7 değerinde. iPhone X'un kamerası ise 7 Megapiksel çözünürlüğünde ve f/2.2 değerinde.

Ancak iPhone X'un ön kamerası portre modunu, yüz tanıma teknolojisi Face ID'yi ve Animoji'yi destekliyor. Galaxy S9 ise sadece AR Emoji özelliğini destekliyor.

Galaxy S9 ile iPhone X karşılaştırması - Resim : 4

Galaxy S9'da 3,000mAh kapasitesinde batarya yer alıyor. iPhone X'da ise 2.716 mAh'lık bir batarya bulunuyor. Her iki telefon da hızlı şarjı destekliyor. Ancak iPhone X'da hızlı şarjı kullanmanız için ekstradan 600 TL'ye adaptör ve kablo almanız gerekiyor. 

Galaxy S9'un iPhone X'dan daha fazla kullanım süresi sunacağını söyleyebiliriz. Ancak bu fark 4-5 saat gibi bir süre ile sınırlı olabilir.

Son olarak gelelim fiyat karşılaştırmasına. iPhone X'un başlangıç fiyatı 6.099 TL iken, Galaxy S9'un fiyatı 4.599 TL. Aradaki 1.500 TL fark göz önünde bulundurulduğunda tercihinizi Galaxy S9'dan yana kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorumlar
ozhan
bide siriyi de bixby ile karşılaştırsınlar bakalım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.