Galaxy Z Fold3 modeli S Pen ile gelebilir!

Samsung, Z Fold serisinin yeni modelinde S Pen kalemini de kullanılabilir hale getirmek için çalışmalar yapıyor.

Galaxy Z Fold3 modeli S Pen ile gelebilir!

Samsung, S Pen kalemini önümüzdeki yılın ortalarında tanıtılması beklenen yeni katlanabilir akıllı telefonu Z Fold3 ile uyumlu hale getirmek için çalışmalarda bulunuyor.

Galaxy Z Fold3 modeli S Pen ile gelebilir!

Samsung, yakın zaman önce katlanabilir telefonu olan Galaxy Z Fold2'yi duyurmuştu. Katlanabilir akıllı telefonlar arasında sağlam bir yer edinen Z Fold serisinin, yeni modeli olan Galaxy Z Fold3 hakkında sızıntılar şimdiden gelmeye başladı. Çıkan yeni bir iddiaya göre Samsung, Z Fold3 modeliyle birlikte S Pen kalemini kullanıma sunmayı planlıyor.

S Pen karşımıza ilk defa Galaxy Note serisiyle birlikte çıkmıştı. Galaxy Note serisinin ekranında EMR ( Elektromanyetik Rezonans) teknoloji kullanılmıştı. Bu teknoloji sayesinde kalem, gücünü cihazın ekranından alıp farklı bir güç kaynağına ihtiyaç duymadan çalışabiliyordu. Fakat bu teknoloji katlanabilir akıllı telefonların ekranlarıyla uyumlu değil.

Galaxy Z Fold3 modeli S Pen ile gelebilir! - Resim : 1

Bunun sebebi de katlanabilir ekranların normal telefon ekranı kadar dayanıklı olmaması. Samsung bu soruna çözüm olarak AES teknolojisinden yararlanmayı planlıyor. AES teknolojisi, hem kalem hem de parmak okuyucu için aynı sensörü kullanmaya imkan tanıyor. Bununla birlikte şirket, ultra ince camı kalemin basıncına dayanacak şekilde kalınlaştırma üzerine de çalışıyor. 

Ancak yapılan bu iddialar Galaxy Z Fold2 içinde yapılmıştı. Ancak gördüğümüz kadarıyla Z Fold2 için iddialar doğru çıkmadı. O yüzde bu iddialar tam anlamıyla bir kesinlik taşımasa da Samsung, S Pen'i  yeni katlanabilir telefonuyla sunarsa bu durum Z Fold serisinin verimliliğini ve değerini artırabilir.