Mobil

Geliştiriciler neden Android’i tercih ediyor?

Android neden geliştiricilerin gözdesi?


Bazı resimlerin binlerce kelimeye karşılık gelebileceği gibi bazı grafikler de sandığımızdan daha çok şey anlatabiliyor. 2007 yılının ilk çeyreğinden bu yana hazırlanmış bir grafik size Android’in neden geliştiriciler tarafından bu kadar çok tercih edildiğini açıklıyor.

Android asıl patlama dönemini 2008 yılında yaşadı. 2008’in 2. çeyreğinde satılan Android telefon sayısı %80 oranında arttı. İlginçtir, iOS’un bu zamana kadar hiç Android gibi keskin bir parlama süreci olmadı. Öte yandan iOS ve Android büyürken, arada kaynayan BlackBerry gibi satışlarını kaybeden firmalar da olmadı değil.

1382891314_android-has-80-of-the-global-smartphone-market.jpg

Google’ın açık kaynak kodlu işletim sistemi günde 1.5 milyon satışlara ulaştı. Aktif olarak kullanılan 1 milyar cihaza sahip. Android’in bu kadar çok kullanılması ve açık kaynak kodlara sahip olması Android’in hem kullanıcılar tarafından hem de geliştiriciler tarafından çok tercih edilmesine neden oldu.

1382891367_in-most-regions-more-developers-write-for-android-than-ios.jpg

Ayrıca Android’in iOS kadar katı kurallara sahip olmaması da geliştiricilerin kolayına geldi. Tabi bu durum iOS’un Android’den daha az zararlı bir işletim sistemi olmasını sağlasa da kullancıların ve geliştiricilerin Android’i tercih etmesine engel olamadı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.