Gemini artık tüm Android telefonlarda çalışıyor

Google Messages uygulamasındaki Gemini özelliği, artık herhangi bir Android telefonda kullanılabiliyor. Bu yenilik, kullanıcı deneyimini önemli ölçüde iyileştirecek ve daha geniş bir kullanıcı kitlesine hitap edecek.

Gemini artık tüm Android telefonlarda çalışıyor

Gemini özelliği, başlangıçta yalnızca yeni Pixel ve Samsung Galaxy telefonlara özel olarak sunulmuştu. Bu yılın başlarında MWC’de, Google Messages uygulamasına Gemini entegrasyonunu duyurmuştu. Ancak artık Google, bu özelliği tüm Android cihazlarda kullanılabilir hale getirdi. Ancak bunu yaparken de küçük bir sınırlama getirdi. O da cihazda yerleşik bulunan RAM kapasitesi. Artık 6GB veya daha fazla RAM’e sahip herhangi bir Android cihazda bu özelliği kullanabilirsiniz. Ülkemizde satılan bir çok akıllı telefon artık 8/12 GB RAM seçeneğiyle geliyor. Bu nedenle Gemini’yı tüm dünya ile aynı anda kullanabileceğiz.

Gemini artık tüm Android telefonlarda çalışıyor - Resim : 1

Google Messages, şu anda sadece İngilizce dilinde ve 164 ülkede Gemini’yi destekliyor. Kanada dışında bu özelliği Fransızca olarak destekleyen başka bir ülke bulunmuyor. Fransa'da ise bu destek henüz başlamadı. Google, bu özelliği daha fazla dil ve bölgede kullanılabilir hale getirmek için çalışıyor. Şu an için, Gemini’yi kullanmak istiyorsanız telefonunuzun dili İngilizce veya Kanada'daysanız Fransızca olmalı.

Ayrıca bu özelliği kullanabilmek için 18 yaşından büyük olmanız ve Google Messages uygulamasını kendi hesabınızla kullanmanız gerekiyor. RCS sohbetlerinin de açık olduğundan emin olmalısınız. Gemini'ye erişmek için Mesajlar uygulamasını açın ve yeni bir konuşma başlatın, ardından sohbet robotuyla konuşma seçeneğini göreceksiniz. Eğer bu seçenek sizde mevcut değilse ilk olarak RAM seçeneğini kontrol edin. RAM kapasiteniz yeterliyse yukarıda da belirtildiği gibi Google Messages uygulamasına telefonda yüklü olan Play Store’da tanımlı gmail hesabıyla giriş yapmayı deneyin ve RCS sohbetlerinin de açık olduğundan emin olun. Normal mesajlaşmada Gemini ne işe yarayacak size ne kadar yardımcı olacak zamanla göreceğiz.