Göbeklitepe gizemli olaylara ev sahipliği yapmaya devam ediyor

Göbeklitepe yakınlarında görünen ve monolit benzeri blok bugün esrarengiz bir şekilde kayboldu. Peki, bu blok da neyin nesiydi? İşte detaylar.

Göbeklitepe gizemli olaylara ev sahipliği yapmaya devam ediyor

Şanlıurfa/Göbeklitepe'te bundan yaklaşık 5 gün önce ilginç bir şekilde monolit benzeri bir blok ortaya çıkarılmıştı. Göktürk alfabesi ile üzerinde “Gökyüzüne bak Ay'ı gör” ifadesi yer alan bu blok bugün ilginç bir şekilde ortadan kayboldu. 

Göbeklitepe yakınlarında görünen blok esrarengiz bir şekilde kayboldu

Göbeklitepe'teki kaybolan blok hakkında henüz yetkililer tarafından açıklama yapılmadı. Netflix'in fantastik dizisi Atiye'nin de işlendiği ve bir takım doğaüstü olaylara ev sahipliği yaptığı düşünülen Göbeklitepe'ten bu bloğun kaybolması ise yerel halkı korkuttu.

12 bin yıllık geçmişe sahip olan Göbeklitepe için 'tarihin sıfır noktası benzetmesi yapılır. Yıllardır sırrı çözülemeyen Göbeklitepe, 1963 yılında İstanbul Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi'nce yürütülen “Güneydoğu Anadolu Tarih öncesi Araştırmaları Projesi” yüzey araştırmaları sırasında bulundu.

göbeklitepe

1963'ten bu zamana kadar zaman zaman efsanelere konu olan Göbeklitepe'nin sırrının daha uzun süreler çözülemeyeceği söyleniyor. Hatta bir rivayete göre bu tepe uzaylılar tarafından yapılmış. Bu tabii ki de şehir efsanesinden başka bir şey değil.

Tahminlere göre ortadan bir anda kaybolan blok araştırmacılar tarafından daha güvenli bir yere incelemek için alınmış olabilir. Bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde yetkililerden kesinlikle açıklama gelecektir.