Mobil

Google, Android L'yi tanıtıyor

Bugün başlayacak Google I/O etkinliğinde yeni Android sürümü tanıtılacak.

Google, Android L'yi tanıtıyor

Bugün başlayacak Google Geliştiriciler Konferansı’na sayılı saatler kala Google’ın kıdemli başkan yardımcılarından ve aynı zamanda Android takım lideri görevini yürüten Sundar Pichai’den sürpriz bir açıklama geldi. Pichai, Bloomberg’e verdiği röportajda Android’in yeni sürümünün bugün duyurulacağını açıkladı. Ancak Pichai yeni Android sürümünün dağıtım işleminin ise sonbaharda başlayacağını sözlerine ekledi.

Google I/O etkinliğinde duyurulacak Android L, yeni sürümün önizlemesi olacak. Google tıpkı Apple’da olduğu gibi işletim sisteminin ilk olarak önizleme sürümünü yayınlamayı uygun görerek Android için yeni bir sayfa başlatıyor. Önizleme sürüm bir süre geliştiriciler tarafından tecrübe edilecek ve süreç içerisinde Google’ın yeni sürüm için beta programı oluşturması bekleniyor.

1403672146_android-l.png

Android’in yeni sürümünün kaynak kodları elbette Google tarafından yayınlanacak. Geliştiriciler özel ROM’larda söz konusu yeni sürümü tecrübe edebilecek, hatta yazılım yükleme konusunda tecrübeli Android kullanıcıları da yine yeni Android sürümünü cihazlarına yükleyebilecek. Ancak resmi güncelleme için Nexus sahipleri de dahil tüm kullanıcılar sonbaharı beklemek zorunda kalacak.

Google’ın neden bu şekilde bir süreç benimsediğini de yine etkinlik kapsamında açıklaması bekleniyor. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.