Google görüntülü görüşmede çığır açıyor

Google, Project Starline ile birçok sensör ve ekran teknolojisi yardımı ile 3D görüntülü görüşme sistemi sunacak. Bu teknoloji çok konuşulacak.

Google görüntülü görüşmede çığır açıyor

İnsanlar paylaşmayı iş birliği yapmayı birbirleri ile vakit geçirmeyi birbirleri ile konuşmayı severler. Son günlerde sınırlı seyahatler, uzaktan çalışma yöntemi ve birçok yasaklar nedeni ile bir çoğumuz bu paylaşımları yapamadık ve birlikte olmanın keyfini maalesef yaşayamadık.

Son günlerde Zoom ve Meet gibi görüntülü sohbet programlarında saatlerce görüntülü görüşmeler gerçekleştirmiş ve bu süre zarfında sabit bir yerde oturarak aşırı yorgunluğa aşina olmuştuk. Tabi birçok aksaklıklar da yaşamıştık. İşte şimdi yapılacak görüntülü görüşmede bağımsızlığınızı ilan edecek ve karşınızda biri varmışçasına gerçek bir görüntü ile görüşme gerçekleştireceksiniz.

Google I/O Project Starline iki yönlü iletişim teknolojisi

Google I/O etkinliğinde Salı günü yapılan bir açıklama ile Project Starline isimli bir projeyi test ettiğini açıkladı. Bu proje kısaca uzaktan iki yönlü iletişim teknolojisi olarak anılacak ve görüştüğünüz kişi gerçekçi olarak karşınızda yer alacak. Google donanım ve yazılımdaki gelişmeleri birleştirerek arkadaşlarınızın, ailelerinizin ve iş arkadaşlarınızın nerde olurlarsa olsunlar karşınıza gelmelerine imkan sağlayan oradaymış gibi hisset iletişim teknolojisini sunacak.

Project Starline, görüşme yapacak kişileri çeşitli sensör ve algoritmalar kullanarak tarayıp görüntüleri sanal ortama aktarıyor. Porject Starline çeşitli sihirli pencerelerden baktığınızı hayal etmenizi sağlıyor ve bu pencereden karşınızdaki kişiyi canlı olarak 3 boyutlu olarak görebiliyorsunuz. Bu da sizin karşınızda görüştüğünüz kişinin tam erkan görüntüsünü 3 boyutlu olarak sunuyor doğal olarak konuşabiliyor jest yapabiliyor ve göz teması kurabiliyorsunuz. Bunun için her hangi bir gözlüğe veya kulaklığa ihtiyacınız olmayacak.

 
 

Şimdilik proje aşamasında olan bu özellik ilerleyen günlerde test sürecine başlayacak. Kim bilir yıl sonu itibari ile kullanıma sunulur.