Mobil

Google IO 2013’ten beklediğimiz 10 yenilik!

Google IO toplantısı bu sene neler getirecek?

Google IO 2013’ten beklediğimiz 10 yenilik!

Google I/O her yıl heyecanını ikiye katlayarak geliyor. Bu yıl da Google Input Output etkinliğinden beklenti büyük. Geçtiğimiz yıl Google I/O’da Android Jelly Bean, Nexus 7 ve Google Glass gibi bir çok yeni teknoloji tanıtılmıştı. Bu yıl da Google’dan göz kamaştırıcı yenilikler bekleniyor. Google her yıl tüm dikkatleri üzerine toplamayı başarıyor ve etkisi de bir yıl boyunca devam ediyor.

Bu yılki show San Francisco Mosconce Center’da 15-17 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. 2013 yılının muhteşem yenilikleriyle tanışılacak. 2013 yılı için Google’dan beklentilerimiz neler? Öncelikle Google’ın aslında sadece bir reklam şirketi olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Ancak Google her alanda elde ettiği başarılarla kendi reklamını en iyi şekilde yaparak oldukça stratejik bir reklam politikası izliyor. Google’ın zirveden düşmemesinin en büyük sebeplerinden biri bu olsak.

1366160054_google-i-o-2013-580-75.jpg

İşte bu yıl Google I/O’dan beklentilerimiz..

Blabbing about Babel

Görüntüleri sızdırılan ve Google’ın bu yılki sürprizlerinden biri olacak uygulama Blabbing about Babel olarak karşımıza çıkıyor. Resimde de görebileceğiniz bir çeşit Whatsapp, ücretsiz konuşma mesajlaşma gibi seçenekler sunacak. Whatsapp’ın paralı olacağı söylentilerine karşılık Google’ın bu hizmeti de diğerleri gibi ücretsiz sunacağını düşünüyoruz.

1366160084_1.jpg

Google’ın mesajlaşma servisinin adının G-chat olacağı belirtiliyor. Özellikleri arasında, grup konuşmaları, sesli mesaj gibi seçenekler bulunacak.

Yeni Nexus 7 tablet

Nexus 7 geçtiğimiz yıl tanıtıldığında 7 inç ekran tablet boyutu olarak yaygın kullanımda değildi. Nexus’un hem ekranının küçük ve kullanışlı olması hem de çok iyi bir fiyatla gelmesi Nexus 7’nin parlamasına neden olmuştu. 199$ fiyatla gelen tablet bir çok Android sever tarafından beğenilmişti. iPad mini 2’nin Retina ekranla gelmesi beklenirken, Nexus 7’nin de ekran ve performans özellikleri artırmış bir yeni modelle gelmesi bekleniyor. Ayrıca Nexus 7’de kullanıcıların şikayet ettiği 3G eksiği de giderilebilir.

1366160625_20121113-nexus-7-ipad-mini-013edit.jpg

Google Glass’tan güzel haberler

Google Glass için bir çok uygulama tanıtılması muhtemel olasılıklardan biri. Ayrıca Google Glass’ın geliştirici versiyonu ve güzel haberleri de Google IO’da detaylara kavuşacaklar arasında yer alıyor. Google Glass’ın gizliliği tehlike atacağı yönünde satışlarının şimdiden engellenmeye çalışılması da muhtemelen asılsız çıkacak. Google Glass akıllı teknolojilere farklı bir bakış açısı sunarak gelecek vaat eden bir proje diyebiliriz.

1366160168_3.jpg

Eski Nexus’ta indirim

Yeni Nexus’un çıkışıyla eski Nexus 7’de iyi bir fiyat düşüşü bekleniyor. Fiyatı zaten uygun olan tabletin fiyatının 149, 129 hatta 99$’a düşmesi bekleniyor. Amazon Kindle’larla benzer fiyatlara gelmiş olacak ve onlara fiyatıyla da güçlü bir rakip olmaya devam edecek.

1366160745_nexus-7-io.jpg

Yeni Nexus 10

Nexus 7 gibi Nexus 10 da iPad’lere rakip çıkan tabletlerden biri. Nexus 10 için beklenen hücresel servis de bu rekabeti güçlendirecek etkenlerden olabilir. Google I/O’da Nexus 10 için de yenilikler bekleniyor ancak tabi ki bunlar sadece tahminler.

1366160768_n10-intro-thin.jpg

Google Now

Siri katili Mayıs ayında bizlerle olabilir. Bildiğiniz gibi Google’ın da sesli asistanı bulunuyor ancak bu konuda Siri hala lider konumda. Google Now daha iyi gelişmelerle tanıtılarak Siri katili bir sistem sunabilir. Çünkü Google Glass ile de sesli asistan olayına iyi bir teknoloji sunmuştu. Android telefonlar için de Google Now ile bu servisi geliştireceği en çok beklenen haberlerden biri.

1366160789_google-now.jpeg

Android@Home

Aşağıdaki videoda 2011 yılında gerçekleştirilen Google IO’dan Android@Home ile ilgili görüntüler bulunuyor. Tabi ki üzerinden 2 yıl geçti ancak Android 4.2.2 hatta Android 5.0 ile Android’i evimizde yaşayacağımız teknolojiler gelebilir. PlayStation ya da Xbox marketine sıkı bir rakip olabilirdi ancak Android için bu konuda biraz erken olabilir.

Nexus 5

LG Nexus 4 akıllı telefon dünyasında iyi bir yere sahip ve satış rakamlarıyla da başarıyı yakalamış durumda. Android 4.2 Jelly Bean işletim sisteminin saf halini sunan cihazdan sonra şimdi yine LG iş birliğinde bir Nexus 5 telefon bekleniyor. Hatta bu telefonun işletim sistemi olarak Anroid 5.0’ı ilk kullanan telefon olarak gelmesi bekleniyor. Ayrıca Samsung Galaxy S4 ile Samsung’un yazılımsal olarak koyduğu uygulamaların da bu etkinlikte Android işletim sistemine dahil olacağı söyleniyor.

1366160818_1364214783130318-nexus.jpg

Nexus Q’yu unutmadık değil mi?

Google’ın bu yuvarlak siyah topla değişik bir ilişkisi var. Nexus Q tanıtıldığında oldukça ilgi görmüştü ancak bir süredir gündemden düşmüşe benziyor. Nexus Q için de Google Play’de bir köşe açılması beklenenler arasında. Google Glass ve Nexus Q gibi cihazlarının henüz hak ettikleri değerleri anlaşılamamış cihazlar olarak kalması üzücü.

1366160283_googleio2012freebies.png

Android Key Lime Pie 5.0

Ve tabi ki 2013 yılındaki tatlımız Key Lime Pie 5.0 Google IO’nun yıldızı olacak. Neredeyse kesin gözüyle bakılan yeni işletim sisteminin asıl merak edilenleri detayları. Ancak ne yazık ki Google bu konuda sır saklamayı başarabilen bir firma. Google IO’ya kadar da yeni bir ipucu geleceği konusunda şüpheliyiz. Beklenen yeniliklerden en dikkat çekici olanları uzaktan kontrol teknolojisi olabilir. Yeni tanıtılan Leap Motion teknolojisinin akıllı telefonlarda da kısa sürede yaygınlaşması bekleniyor. E bu yeniliklere de ilk ayak uyduracak işletim sistemi, en çok kullanılan Android olsa yadırgamayız.

1366160313_10.jpg

https://developers.google.com/events/io/

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.