Mobil

Google itiraf etti ABD Huawei teknolojilerini kıskanıyor!

ABD hükümeti ile Huawei arasındaki gerginlik eski Google CEO’sunun da gündemindeydi. İşte konu hakkındaki tüm detaylar.


ABD hükümeti 2019’un başlarından itibaren Huawei üzerinde ciddi bir baskı kurdu. Bu baskının nedeni olarak da Çinli üreticinin hükümete bilgi sızdırdığını gerekçe gösterdi. Yani Huawei, kullanıcılarının ve müşterilerinin bilgilerini haberleri olmadan Çin hükümeti ile paylaşıyordu.

Trump hükümeti bu konu ile ilgili kesin kanıtlara sahip olduklarını ifade etse de hiçbir zaman kamuoyu ile somut bir belge paylaşılmadı.

Eski Google CEO’sundan Huawei itirafı

Google’ın eski CEO’larından biri olan Eric Schmidt verdiği bir röportajda Huawei hakkında ilginç açıklamalarda bulundu.

Schmidt, ABD’ni Huawei’yi suçlamak için bazı sebepleri olsa da bunların tam anlamıyla kanıtlanamadığına dikkat çekti.

Eski Google çalışanı Huawei ve Çin’in teknoloji tarafında attığı adımların Trump için kaygı verici olduğunu ve bu yüzden bazı hamlelerin gelmiş olabileceğini ifade etti.

Eski Google CEO’su ABD hükümetinin Huawei’yi engellemek yerine, Huawei kadar kaliteli ürünler üretmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Görünen o ki Trump hükümeti ciddi anlamda Çinli üreticinin global pazarda güç kazanmasını engellemek istiyor. Buradaki ana amaç Huawei’nin telefon satmasını engellemek değil. Çinli üreticinin 5G alt yapısında hizmet verdiği ülke sayısını en aza indirmek. Hatırlanacağı üzere Japonya, Avusturya ve Güney Kore gibi ülkeler Amerika’nın çağrısı sonrasında Huawei ile olan sözleşmelerini feshetmişlerdi. İngiltere ise Huawei yerine alternatif isimler arama yoluna gitmişti.

Yorumlar
Hasan
Google un yaptığı tam bi işgüzarlık hem adamlata yazılımı ücretsiz vericem de alternatif bi yazılım yapmama kısıtlaması ile hemde kafasına edince adamları yarı yolda bırak bunun için neden bi yaptırım uygulanmıyor öyle kafana göre bugün keyfim yok huawei ye destek vermeyeyim oh ne güzel
Cevapla
Aek
Hahaha cok güldüm bu habere Google eski cio su haa vay vay vay Osman gene döktürmüş hahaha
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.