Mobil

Google kameralı navigasyon ile kaybolmaya son veriyor

Google, akıllı cep telefonlarının kamerasını kullanarak bir noktadan diğerine götürmeye imkan tanıyan yeni navigasyon sistemini tanıttı.

Google kameralı navigasyon ile kaybolmaya son veriyor

Google tarafından ABD'nin San Francisco şehrinde düzenlenen I/O 2018 etkinliğindeki duyuruların ardı arkası kesilmiyor. Firma şimdi de kamera kullanarak bir noktadan diğerine navigasyonla gitme imkanı sunan sistemini tanıttı. Firmanın VPS yani Virtual Positioning System - Sanal Konumlandırma Sistemi olarak tanımladığı yeni özellik gerçek görüntülerle bir noktadan diğerine navigasyona gitmenizi sağlıyor.

Sistemi kullanmak için elimize bir akıllı telefon alarak kamera yardımı ile etrafımızda dolaştırmamız yeterli oluyor. Bulunduğumuz konumu harita üzerinde eşleştiren Google, gerçek görüntüye eklenen sağa ya da sola dön komutlarıyla navigasyon hizmeti sunuyor.

Sistemin çalıma mantığı ise kameranın algıladığı görüntülerin Google Street View ile karşılaştırılması. Görüntüler eşleştiği zaman Google kullanıcının nerede olduğunu biliyor ve gitmek istediği noktaya götürmek için komutlar vermeye başlıyor.

Bu yeni servisin ne zaman kullanıma sunulacağı tam olarak bilinmiyor. İddialara gre bu yeni özellik Google Lens isimli kamera yazılımına ek olarak gelecek. Ancak bu konuda resmi bir açıklama yapılmadığını belirtelim.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.