Mobil

Google Mesajlar sonunda beklenen özelliğe kavuşuyor

Google’ın SMS’in yerini alacağını düşündüğü ve bu nedenle yatırımlarına hız kesmeden devam ettiği Mesajlar uygulaması, uzun süre önce vadedilen o özelliği sonunda alıyor.

Google Mesajlar sonunda beklenen özelliğe kavuşuyor

SMS bir dönemin en popüler iletişim aracıydı. Geleneksel telefonların ilk dönemlerde çok fazla kullanılma ihtiyacı hissedilmeyen, ancak telefonların gençler arasında yayılmaya başlamasıyla birlikte bir anda yıldızı parlayan mesajlaşma uygulaması, şimdilerde sadece mobil işlemler için gelen şifrelerde veya sonu gelmeyen reklam / spam içeriklerinde kullanılıyor. İşte SMS’in geldiği bu noktadan rahatsız olan ve mesaj deneyimini yeniden ayağa kaldırmak isteyen Google, RCS yani Zengin İletişim Servisleri sistemine geçiş yapmış ve Google Mesajlar uygulamasını çıkartmıştı.

Google Mesajlar sonunda beklenen özelliğe kavuşuyor

Android dünyasında epey popüler olan bu uygulama, her geçen gün kullanıcı sayısını arttırırken Google’da bu servise yatırım yapmaya devam ediyor. 2021 yılında bireysel mesajlaşmalar için getirilen Uçtan Uca Şifreleme özelliği sayesinde bireysel mesajlar daha güvenli hale getirilirken, Amerikalı teknoloji devinin şimdi de grup sohbetleri için bu özellik üzerinde çalıştığı ortaya çıktı.

Başta WhatsApp olmak üzere birçok iletişim servisinde bulunan Uçtan Uca Şifreleme özelliği sayesinde, gerçekleşen mesajlaşmalara o servisin sahibi de dahil olmak üzere hiçbir üçüncü kişi veya kurum erişim sağlayamıyor ve bu sayede kişisel veri mahremiyeti en üst düzeyde korunmuş oluyor. Tabi Google’ın bu hamlelerinin bir diğer sebebinin Google Mesajlar’ı WhatsApp gibi popüler hale getirmek olduğu kesin ancak bu amacına ulaşabilir mi işte orası meçhul.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.