Mobil

Google, Nexus modellerinde güçlü kameralar hedefliyor!

Uzun süreli güncelleme desteği sayesinde kayda değer bir kullanıcı kitlesi oluşturan Nexus modelleri, yakın süreçte güçlü kameralarla karşımıza çıkacak.


4 yıldır üreticilere her yeni Android sürümünde yeni bir telefon ya da tablet sunan Google, söz konusu telefonlarda iddialı donanımlara pekte yer vermiyordu. Son olarak kullanıcılara sunulan Nexus 4, işlemci biriminde iddialı bir performans ortaya koysa da bu defa kamera performansı rakiplerinin gerisinde kalıyor.

12.5 milyar $ ödeyerek Motorola’nın mobil bölümünü satın alan Google’ın ilk amacı Nexus üretiminde farklı bir üreticiyle anlaşmak yerine, telefonu kendi bünyesinde oluşturmaktı. Motorola’da radikal değişikliklere gidilmiş ve giriş seviyesi telefon üretimi durdurulmuştu. Bunun yerine orta ve üst seviye telefonlara ağırlık verilecek ayrıca bu telefonlarda yeniliklere odaklanmak amaç edinmişti. Razr serisinin büyük bölümünde batarya sorununu çözüme kavuşturan Google, yeni nesil Nexus modelinde üretici olarak Motorola’yı seçebilir. Bu noktada X Phone adından bir telefonun ismi fazlasıyla anılır oldu.

Farklı bir noktadan baktığımızda ise Google, Nexus üretimi için Motorola’yı hazır görmeyip bu defa Sony ya da HTC’den birini tercih edebilir. Tüm bu gelişmeler yaşana dursun Google başkan yardımcısı Vic Gundrotra, Google+ hesabından bir açıklama yaparak yeni nesil Nexus telefonlarda kameraya odaklanacağını ve mükemmel kalitede kameraları modellerin bizleri beklediğini belirtti.
1361215051_gsmarena001.jpg

2013 yılında geldiğimiz süreci değerlendirdiğimizde 13MP çözünürlüklü kameraların üst seviye modellerde yaygın halde yer aldığını görüyoruz. Özellikle bir süre öne resmiyet kazanan Xperia Z, HDR destekli kamerası ile büyük fark yaratmıştı. Hâlihazırda mobil dünyasının en önemli sensör üreticisi konumunda yer alan Sony’i kısa süre önce kendi sensörlerini üretmeye başladığını duyuran Samsung izliyor. Güney Koreli üretici hizmete açtığı devasa tesisle bu sektörün de öncü isimlerinden olmak istiyor.

Nexus modellerine geri döndüğümüzde, bu telefonların tercih sebeplerinin başında saf Android deneyimini sunması ve uzun süre sunulan güncelleme desteğidir. Ancak gelinen noktada kullanıcıların teknik özellikler noktasında daha iyi ürünleri benimsemesi Google’ı bu noktada harekete geçirmiş olmalı ki; arama motoru devi muhtemelen mayıs ayında Key Lime Pie ile resmiyet kazanacak yeni Nexus telefonda güçlü bir kamera teknolojisi karşımıza çıkaracak.

Yorumlar
Bakalım Google 13 mp'den büyük bir kamera koyabilecek mi?
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.