Mobil

Google olmayan Android geliyor!

İçerisinde Google uygulamalarını barındırmayan Android işletim sistemli telefon geliyor.


Google, Android'in çıkış noktasında bu işletim sistemininin ücretsiz ve açık kaynaklı olduğunu dile getirmişti. Ancak Google, Android'in açık kaynaklı olmasına rağmen, tüm telefonlarda kendi uygulamalarına yer  veriyordu. Hatta bu durum Yandex tarafınan mahkemeye bile taşınmıştı.

Bugün Google'ı Android'den ayrıştırmak için yeni bir proje ortaya çıktı. Mandrake Linux geliştiricisi Gaël Duval, eelo adını verdiği yeni Android tabanlı işletim sistemini duyurdu. Gaël Duval, eelo'nun içerisinde; Google'ın uygulamalarına yer vermediğinin altını çiziyor.

eelo işletim sistemi, kullanıcı gizliliğini ön planda tutmak için geliştirilmiş. Bildiğiniz gibi Google ve Google ürünleri kullandığınız zaman tüm bilgileriniz ananoim olarak Google'a gönderiliyor ve bu verilerin işlenmesinin ardından kişiselleştirilmiş öneriler alıyorsunuz.

Yani Google sizi an ve an izliyor. eelo işletim sistemi ise bu sorunu ortadan kaldırmaya hazırlanıyor.

eelo işletim sisteminin başlangıçta telefonlarda kullanılacak. Daha sonraki süreçte ise PC, kişisel asistanlar ve web API'larında da kullanılabilecek. 3 yıllık bir yol haritası açıklayan eelo, bazı telefonlar için indirilebilir ROM bile yayınlayacak. İşletim sisteminin arayüzünün ise BlissLauncher'ın aynısı olması bekleniyor.

Yorumlar
Borem
İnşallah olur çünkü telefonlarda hiç kullanmadığımız bir sürü uygulama var
Cevapla
Ahmet
İyi gelsin de kurtulalım Google ve onun takip etmesinden.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.