Mobil

Google Pixel 4 yüz tanıma açığını kapatıyor

Google, Pixel 4 cep telefonlarında ortaya çıkan yüz tanıma açığını yeni bir güncelleme ile düzelteceğini açıkladı.

Google Pixel 4 yüz tanıma açığını kapatıyor

Geçtiğimiz günlerde tanıtılan Google Pixel 4 ve Pixel 4 XL cep telefonlarında önemli bir açık ortaya çıkmıştı. Açığa göre yüz tanıma özelliği kullanıcının gözlerinin kapalı olması durumunda bile çalışıyordu. BBC tarafından ortaya çıkarılan bu açık ile ilgili olarak Google çalışmaya başladı.

Google Pixel 4 yüz tanıma açığını kapatıyor

Firmadan yapılan duyuruya göre Pixel 4 ailesinde bulunan yüz tanıma özelliği alacağı bir güncelleme ile gözleri kapalı olan kullanıcıları tanımayacak. Halen üzerinde çalışılan güncellemenin önümüzdeki haftalarda kullanıma sunulması bekleniyor.

Gözlerin kapalı olması önemli bir güvenlik açığı. Zira özellikle bankacılık işlemlerinde de kullanılan yüz tanıma özelliği telefonun sahibi uyurken de kullanılabileceği anlamına geliyor. Bu da önemli bir güvenlik açığı oluşturuyor.

Türkiye'de resmi olarak satılmayan Pixel 4 telefon modellerini kullananların güncelleme gelene kadar yüz tanıma özelliği yerine farklı güvenlik teknolojilerine yönelmesi (PIN gibi) gerekiyor.

Yorumlar
yakup
açıkları başta kontrol edip test edilmiyor demek sonradan açıkları kapatılıyor iş işden geçince el atılıyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.