Mobil

Google kendi telefonu ile iPhone kalitesini Android'e getiriyor!

Google birkaç yıldır Pixel adını verdiği kendi telefonlarını çıkarıyor. Son seride amiral gemisi seviyesinde cihaz çıkarmayan Google, Pixel 6 Pro ile yeniden en üst seviyeyi hedefleyecek.

Google kendi telefonu ile iPhone kalitesini Android'e getiriyor!

Uzun yıllar boyunca iPhone kullanıcılarının Android'e karşı en büyük argümanı hep stabilite oldu. Gerçekten de iOS işletim sistemi binlerce telefon yerine sadece birkaç telefona göre yapıldığı için ve bu işletim sistemi ile telefonun donanımı tamamen aynı firma, yani Apple tarafından yapıldığı için iPhone'ların daha stabil çalıştığı, daha uzun yıllar boyunca yazılımsal olarak hızlı kaldığı ve daha az sistem kaynağı tükettiği bir gerçek.

Fakat son yıllarda, özellikle donanımların çok hızlı gelişmesi ve Android'in de baya bir yol katetmesi ile artık Android telefonlar stabilite ve sorunsuzluk olarak iOS'u yakalamış durumda. Tabi ki halen daha Android'in binlerce farklı cihaz ve yüzlerce farklı donanım konfigürasyonu tarafından kullanılması bazı problemlere yol açıyor. Özellikle her ay 10 tane cihaz çıkaran Çinli firmalarda Android o kadar da stabil çalışmayabiliyor. Veya bir Android güncellemesi geldiğinde tüm cihazlar güncellemeyi aynı anda almıyorlar. Bazısı neredeyse 1 yıl sonra alabiliyor.


Google Pixel 6 Pro

Google Pixel Telefon Serisi

Yine de Android'in yapımcısı olan Google'ın elinde oldukça güçlü bir silah bulunuyor: Google Pixel akıllı telefonlar. Tamamen Google tarafından geliştirilen ve tıpkı iPhone'lar gibi kendine has donanımlar ve oldukça sade olmasına rağmen Google Camera gibi programlarla gelen özelleştirilmiş Android işletim sistemi sayesinde Google Pixel telefonlar en iyi Android deneyimini sunmayı amaçlıyor. Ayrıca Android güncellemelerini de ilk Google Pixel telefonlar alıyor.

Google Camera

İlk çıktığı zamandaki Pixel'den iki yıl sonra 2018'de çıkan Pixel 3'e kadar Pixel telefonların işletim sistemindeki akıcılığın ve sorunsuzluğun yanında çok özel bir yönü daha vardı. Bu cihazların sadece bir tane arka kamerası olmasına rağmen o yıllarda popülerleşmeye başlayan çift ve üç kameralı telefonlara nazaran çok daha üstün fotoğraflara imza atıyorlardı. Bunda en büyük başarı tabi ki özelleştirilmiş Google Camera uygulamasındaydı. 2019 yılında Pixel 4 ile beraber çift kameraya geçiş yapan Google, rakiplerinin de kamera yazılımlarının gelişmesi ile beraber kameradaki üstünlüğünü yitirmeye başladı.

Geçtiğimiz yıl ilginç bir karara imza atan Google sanki Pixel 5'i öylesine çıkarmış gibiydi. Ne önceki yıllar gibi telefonun çok özel ve öne çıkan bir yönü vardı. Ne de amiral gemisi işlemci kullanıyordu. Hatta bir geleneği bozarak daha büyük Pixel 5 XL veya daha güçsüz Pixel 5a versiyonları bile çıkmadan tek versiyon olarak kaldı.

Google Pixel 6 ve Pixel 6 Pro

Geçtiğimiz günlerde çıkan haberlere göre artık bu durum değişecek ve Google Pixel telefonlar bomba gibi geri dönecek. Hem de donanımsal ve yazılımsal seviyede daha özelleştirilmiş şekilde. Yani iPhone'ların gerçek rakibi olarak piyasaya çıkacaklar. Çıkacak yeni telefonların adları ise Google Pixel 6 ve Google Pixel 6 Pro.

120 Hz AMOLED ekran

Şimdilik telefonlar resmi olarak açıklanmadığı için elimizdeki sızıntılar ile yetinmek zorundayız. Tabi ki bu sızıntılar aslında telefonların hem görüntülerini hem de birçok özelliğini ortaya çıkarmış durumda. Daha üstün versiyon olan Google Pixel 6 Pro'da iki kenardan kavisli 6.67 inç boyutunda 120 Hz yenileme hızına sahip bir QHD+ AMOLED ekran bulunacak. Pixel 6'da ise 6.4 inç boyutunda 120 Hz yenileme hızında ve kavissiz yani düz bir Full HD+ AMOLED ekran yer alacak.


Google Pixel 6

Pixel 6 Pro'nun arkasında bir ana kamera, bir ultra geniş açı kamera ve bir de yüksek zoom kapasitesine sahip bir periskop kamera yer alacak. Bu Pixel telefonlarda yer alacak ilk periskop kamera olduğu için oldukça heyecan verici çünkü daha önceden bahsedildiği gibi Pixel telefonlar özelleştirilmiş kamera yazılımları ile öne çıkıyorlar. Pixel 6'da ise biri ana kamera diğeri ise büyük ihtimalle ultra geniş açı kamera şeklinde iki arka kamera yer alacak.

Her ikisinde de stereo hoparlörlerin yer alacağı Pixel 6 serisinde artık 3.5 mm kulaklık girişi bulunmayacak. Bataryalar konusunda tam bir bilgi olmasa da beklentiler Pixel 6 Pro'nun 5000 mAh ve Pixel 6'nın ise 4000 veya 4500 mAh batarya kullanacağı yönünde. Pixel 6 Pro ayrıca kablosuz şarjı destekleyecek.

Özelleştirilmiş Whitechapel işlemciler

Son sızıntılar ile beraber telefonun kalbinde yer alacak olan işlemciler de belli oldu. Kendi özelleştirilmiş Whitechapel isimli işlemcileri kullanacak olan Pixel 6 ve Pixel 6 Pro'daki bu işlemciler yaklaşık olarak Snapdragon 870 gücünde olacak. Yani Google burada Snapdragon 888 gibi en üst seviyeyi hedeflemeyecek fakat daha önceki tecrübeler gösteriyor ki Pixel telefonlar daha alt seviye işlemcilerle daha üst seviye performans vermeyi başarıyor. Yani performans olarak Pixel 6 serisinin Snapdragon 870 ile 888 arasında bir yerde olacağını varsayabiliriz. Ayrıca Google bu yeni 5 nm mimarisindeki yonga setleri ile oldukça yüksek bir yapay zeka (AI) performansının peşinde. Belki de bu yeni canavarlar Android telefonlar içindeki en yüksek AI performansını gösterebilir. Son olarak oyun performansının da yüksek yük altında dahi asla sekteye uğramadığı gelen raporlar içerisinde.

Bugüne kadar maalesef Türkiye'de görmediğimiz Google Pixel telefonlar bir yıllık bir aradan sonra nihayet güçlü olarak sahalara geri dönüyor. Umarız Pixel 6 ile beraber bu cihazları artık ülkemizde de resmi olarak görebiliriz.

Yorumlar
Bloodin
Ya şu telefonlar çok güzel yaaa, Türkiyeye de gelse nolcak sanki. Google bizi adamdan saymıyor mu
Cevapla
Necobey
Pixeller her zaman güzel cihazlar hep özenmişimdir ama burada tedariği uğraştırıcı ve fiyatıda oldukça yüksek.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.