Google Play Store sonunda beklenen özelliğe kavuştur, artık iOS'u kıskanmanıza gerek kalmayacak

Google Play Store'un yeni özelliği, uygulama indirme deneyimini daha verimli ve hızlı hale getiriyor.

Google Play Store sonunda beklenen özelliğe kavuştur, artık iOS'u kıskanmanıza gerek kalmayacak

Google Play Store, kullanıcılar için hayatı biraz daha kolaylaştıran yeni bir özellik sundu. Android'in varsayılan uygulama pazarı artık birden fazla yeni uygulamayı aynı anda indirme imkanı tanıyor. Bu, büyük boyutlu uygulamalar söz konusu olduğunda, tek tek indirme zorunluluğunu ortadan kaldırarak zamandan tasarruf sağlıyor. Ancak, bu özelliğin bazı sınırlamaları var ve ne yazık ki kullanıcılar aynı anda 10-15 uygulama indiremiyor.

Gadgets 360 olarak yaptığımız incelemelere göre, Google Play Store şu anda iki yeni uygulamayı aynı anda indirmeye izin veriyor. Yani iki uygulama yükleniyorsa, bunlar birbirinin ardına değil, birlikte indiriliyor. Ancak üçüncü bir uygulama eklendiğinde, bu uygulama bekleme listesine alınıyor ve diğer iki uygulamadan biri yüklendiğinde indirilmeye başlıyor. Ayrıca, bu özellik sadece yeni indirmeler için geçerli. Mevcut bir uygulamanın güncellenmesi söz konusu olduğunda ise, sistem hala kuyruk sistemini takip ediyor ve uygulamaları teker teker indiriyor.

Apple'ın App Store'unun aynı anda üç uygulama indirebilmesine karşın, bu durum ideal olmasa da, Google'ın Play Store'da uygulama indirmelerini yönetme şeklinde kesinlikle bir iyileşme var. Yeni özellik artık ikişerli gruplar halinde indirmeler ekliyor. Kullanıcılar yeni bir telefona geçiş yaptığında ve birçok uygulamayı birlikte indirdiğinde, bu durum indirme süresini yarı yarıya azaltabilir.

Google Play Store sonunda beklenen özelliğe kavuştur, artık iOS'u kıskanmanıza gerek kalmayacak

Google'ın neden bu özelliği sadece iki uygulama ile sınırlı tuttuğu ise net değil. Olası bir neden, birden fazla paralel indirme ile ağ hızının hızla tükenmesi ve sonuç olarak tüm uygulamaların tek tek indirilenden çok daha uzun sürmesi riskini azaltmak olabilir. Bir başka neden ise, Android üreticisinin bu özelliği test etmekte olduğu ve daha sonra aynı anda indirilebilecek uygulama sayısını artırmayı planladığı yönünde.

Google, yıllık geliştirici konferansı Google I/O'yu 14 Mayıs'ta düzenleyecek ve ana oturumda Android 15'i duyurması bekleniyor. NFC Kablosuz Şarj gibi, NFC desteğine sahip ancak dahili kablosuz şarj çözümü bulunmayan cihazları şarj etmeyi sağlayacak yeni özelliklerin tanıtılması olası.