Mobil

Google Play Store'da virüs var

Google Play Store'da casus yazılım bulunuyor. Facebook, LinkedIn ve hatta Telegram'a erişimi var!


Google, Android 8.0 duyurusu ile ayrıca, Play Store'da bulunan uygulamalarda kötü amaçlı yazılım aramak ve periyodik kontroller yapmak için yeni bir program olan Play Protect'i başlattı. Son günlerde Google, Google, gerçekten çok korkunç bir casus yazılım uygulaması ailesini buldu.

Uygulamaların tümü arka kapı taşıyıcılarıydı ve kötü yazılım açığın sayesinde 2015 yılından bu Android üzerinde dolaşıyordu. Tizi adlı kötü yazılım, Android işletim sistemindeki istismarlarla, cihaza root olarak erişebildi ve kullanıcının resimleri, telefon kaydı, Facebook, WhatsApp, Viber ve hatta şifreli mesajlaşma servisi Telegram gibi popüler uygulamalar için sohbet günlüklerine ulaştı.

Buna ek olarak, cihazın GPS koordinatlarıyla bir SMS mesajı gönderebilir, telefonun kamerasıyla fotoğraf çekebilir ve hatta mikrofonlarıyla ses kaydedebilir.

Evet, korkunç geliyor. İyi haber, Tizi'nin kullandığı istismarların Nisan 2016 Android güvenlik düzeltme ekibi ile uzun süre önce düzeltildiğidir. Kötü haber şu ki bildiğimiz gibi, güncellemeleri almayan milyonlarca eski Android telefonu bulunuyor. 

Google'ın verilere göre, Tizi uygulamaları çoğunlukla Kenya'daki kullanıcılar tarafından indirildi. ABD kullanıcılarının çok küçük bir yüzdesi de var. İstismarı keşfettikten sonra, Google uygulamaları sildi, geliştiricilerin hesaplarını askıya aldı ve  cihazlara bir uyarı mesajı gönderdi. Google Play Protect, Tizi tabanlı kötü yazılımları daha etkili bir şekilde saptamak için güncellendi.

1512047490_tizi2.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.