Mobil

Google Qualcomm'a rakip oluyor! Google kendini aştı!

İnternet ve teknoloji devi Google'ın Pixel 6 ailesinde kendi işlemcisini kullanmak istediği ortaya çıktı. Qualcomm bir darbe daha alacak.

Google Qualcomm'a rakip oluyor! Google kendini aştı!

Dünya çapında çip krizi devam ederken Google'dan ilginç bir hamle geldi. Pixel telefonlarında bu zamana kadar Qualcomm imzalı yonga setlerini kullanan Google şimdi de kendi işlemcisi üzerinde çalışmalarına başlamış durumda. Samsung iş birliği ile üretileceği söylenen bu yonga seti Whitechapel kod adını taşıyor.

Pixel 5 ile amiral gemisi segmentinden üst segmente geçiş yapan Google, bu politikasını Pixel 6 ile de devam ettirecek. Bu yüzden Google'ın kendi üreteceği yonga setinin üst segment bir işlemci olması bekleniyor. Snapdragon 888 ayarında olmayacak olan bu yonga seti Google Pixel 6 ailesini besleyecek.

Tahminlere göre Snapdragon 7 serisi veya en iyi ihtimalle Snapdragon 865 ayarında bir deneyim sunması beklenen bu yonga setlerinin yıl sonuna yetişmesi bekleniyor. Apple olma yolunda ilerleyen Google, Pixel ailesini yeniden eski şaşalı günlerine geri döndürmek istiyor.

Yonga setini kendi üreteceği için fiyat açısından da indirim yapması beklenen Google, ilk etapta iPhone 12 mini'yi hedef alacak.

Google Pixel 6 İşlemci

iPhone 12 mini'den daha uygun fiyata satışa sunulacağı söylenen Pixel 6 ailesi hakkında şimdilik bir detay bulunmuyor. Ancak etkinlik tarihi olan Eylül ayına yaklaştıkça telefon hakkında daha fazla detay göreceğiz.

Türkiye pazarına giriş yapmayan Pixel ailesinin yine ülkemizi pas geçmesi bekleniyor. Oldukça sığ bir pazarda satılan Pixel modellerinin başarılı olması için globale açılması şart.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.