Google, son reklamında RCS üzerinden Apple'a laf dokundurdu

Google, uzun süredir Apple'a GSMA'nın RCS (Zengin İletişim Hizmeti) mesajlaşma protokolünü benimsemesi için halka açık bir şekilde baskı yapmaya çalışıyor

Google, son reklamında RCS üzerinden Apple'a laf dokundurdu

Nitekim Apple CEO'su Tim Cook, konuyla ilgili bir soruya tüketicilerin annelerine iPhone alması gerektiğini söyleyerek yanıt verirken bu fikri tamamen reddetmiş gibi görünüyordu. Google ve Android platformu o kadar kolay pes etmiyor ve Apple'ın tercih ettiği mesajlaşma platformunu eleştirmeye devam eden alaycı bir reklam yayınladılar.

Reklamın adı "iPager" ve Apple'ın pazarlama dilini taklit ederek retro tarzı bir uyarı sesi ortaya çıkarıyor; bu da Apple'ın seçilen mesajlaşma platformunda geride kaldığını gösteriyor. Spot, iPager'ın Android telefonlarla iletişim kurarken SMS teknolojisine bağlı kalmanın algılanan dezavantajlarının çoğuna atıfta bulunarak "Android ile mesaj atmak" için "modası geçmiş mesajlaşma teknolojisini" kullandığını belirtiyor. 30 yıllık SMS teknolojisinin geçmişi aslında eski tip çağrı cihazlarına dayandığından Google bu karşılaştırmayı icat etmiş değil.

Google, son reklamında RCS üzerinden Apple'a laf dokundurdu - Resim : 1

Apple'ın SMS mesajlarını kullanmaya devam etmesi Android entegrasyonunu birkaç açıdan sekteye uğratıyor ancak bunun tersi de geçerli. En ünlüsü, bir Android kullanıcısına iPhone'dan mesaj atarken korkunç bir yeşil balonun ortaya çıkması. iOS ve Android kullanıcıları arasındaki grup sohbetlerinde bazı özellikleri bozan hatalar mevcut ve Android telefonlardan iPhone'lara gönderilen görseller oldukça pikselli olma eğiliminde. Bu, birlikte çalışabilirlik sorunlarının bir başka yan etkisidir.

Bu reklamın Apple'ı herhangi bir şeyi değiştirmeye ikna etmesi pek olası değil çünkü bu, Google'ın snark kampanyasının yalnızca son salvosu. 2022'de şirket, Apple'a saldırmak için Drake'i kandırmıştı ve I/O 2022 gibi etkinliklerde ve sosyal medyada Cupertino'nun aleyhine pek çok küçük darbe daha olmuştu. Apple'ın, özellikle de değişikliği gereksiz olarak görmesi durumunda, tescilli olmayan teknolojiyi benimseme konusunda son derece inatçı olduğunu da hepimiz biliyoruz.