Google'dan katlanabilir telefon hamlesi

Bugün sızan bir rapora göre Google, ikinci bir katlanabilir Pixel akıllı telefonu dahili olarak test ediyor olabilir.

Google'dan katlanabilir telefon hamlesi

9to5Google'ın kaynaklarına göre Google, ikinci bir katlanabilir Pixel akıllı telefonu dahili olarak test ediyor. Cihazın, 9to5Google'ın "Android 12.1" olarak tanımladığı, Android 12'nin gelecekteki bir sürümü için "Jumbojack" kod adıyla geliştirilmekte olduğu söyleniyor. Bu, rapor geçtiğimiz günlerde "Pasaport" adlı başka bir cihazla ilgili raporların ardından Google'da duyduğumuz en son katlanabilir kod adı.

Jumbojack'in hangi formda olabileceği hakkında pek bir şey bilinmiyor, ancak 9to5Google bir kaç önemli detayı sundu. Cihaz katlandığında devre dışı bırakılan iki ekrana sahip olacak. Bu, küçük bir harici ekranı daha büyük bir dahili katlanır ekranla birleştiren Samsung'un katlanabilir cihazlarına benzer bir tasarım elde edeceğimizi gösteriyor. Bununla birlikte, ekran boyutları veya dahili özellikler hakkında hiçbir bilgi yok.

Google'dan katlanabilir telefon hamlesi

Jumbojack kod adının Jack in the Box yapımındaki Jumbo Jack çizburgerine bir gönderme olabileceğine dair spekülasyonlar var.  Bu da telefonun Z Fold gibi "sosisli sandviç tarzı" yerine Z Flip gibi "hamburger tarzı" katlanabileceği anlamına geliyor. Ancak tabi bunlar henüz teori aşamasında.

2021'in sonlarında piyasaya sürülme yolunda olduğu bildirilen Passport kod adlı cihazın aksine, Jumbojack'in ne zaman gelebileceğine dair henüz net bir bilgi yok. Android telefonun tasarlanmış dahili bir prototip olma olasılığı da var. Yine de bu raporlar sayesinde Google'ın katlanılabilir cihazlar konusunda ciddi olduğu netleşti diyebiliriz.