Mobil

Google'ın devrim niteliğindeki akıllı telefonu Spiral 2 geliyor! (Video)

Google'ın "Project Ara" kapsamında geliştirdiği ilk modelinin ne zaman geleceği açıklandı.

Google'ın devrim niteliğindeki akıllı telefonu Spiral 2 geliyor! (Video)

Çarşamba günü Mountain View Project Ara Geliştiriciler Konferansı’nda Google, ilk Project Ara telefonun ne zaman geleceğini açıkladı. Spiral 2 olarak adlandırılan telefon, bu proje kapsamında geliştirilen modüler telefonun ilk sürümü olacak.

Bildiğiniz gibi Google, "Project Ara" adında başlattığı proje ile bir akıllı telefon modeli geliştiriyor. Bu telefon diğerlerine göre çok farklı olacak ve devrim niteliğinde bir model. Çünkü modüllerden oluşacak olan telefonun parçaları değiştirilebilecek. Örnek verecek olursak, çatlayan bir ekran paneli, bozulan bir kamera veya hoparlör kolayca değiştirilebilecek. Google'ın Project Ara konsepti, cep telefonu dünyasındaki ilginç projeler arasında yer alıyor. Konsepte göre cihaz, alüminyum bir iskelet üzerinde birleştirilebilen donanım modüllerinden oluşuyor. Bu modüller kameradan pile, biyolojik sensörlerden çevre izleme teknolojilerine telefonun herhangi bir parçasının yerine geçebiliyor. Yani donanım özellikleri bütçeye göre değiştirilebiliyor.

1397642121_google-project-ara-large.jpg

Project Ara’nın ilk modeli Spiral 2, amiral gemisi özelliklerinden uzak olacağa benziyor. Gelen bilgilere göre cihaz, 720 x 1280 ekran, çift uygulama işlemcileri Marvell PXA1928 ve NVIDIA Tegra K1, 5MP kamera, 3G, Wi-Fi ve Bluetooth bağlantısı özellikleri ile geliyor.

Spiral 2, ortalama akıllı telefon pillerine göre % 20 ila % 30 daha az kapasitede pil ömrü sunan bir batarya ile gelecek. Cihaz şu anda 11 çalışan modüllere sahip ve Google’ın bu sayıyı yılsonuna kadar 30 yapması bekleniyor. Ayrıca geliştirilmiş kamera ve 4G LTE bağlantısı özelliği ile başka bir modül de sunacak. 

Spiral 2, küçük bir pazar olma avantajına sahip olduğu için bu yıl Porto Riko pazarında sunulacak. Bir sonraki model Spiral 3 ise uzun ömürlü pil ve 4G LTE bağlantısı önceden yüklenmiş olacak. Google bu modüler ile telefonun parçalarının nasıl değişeceğini gösteren bir video yayınladı.

Aşağıda bu videoyu izleyebilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.