Mobil

Google'ın görülmemiş ilk akıllı telefon tasarımı!

Google'ın tasarladığı bu telefonun ismi Sooner olacaktı.

Google'ın görülmemiş ilk akıllı telefon tasarımı!

Google, Android işletim sistemine sahip en uç seviyelerinde akıllı telefonları ile sektörün isimlerinden biri. Bu süreç içinde Google, mobil dünyaya yön verecek türden birçok atılım yaptı. Şu anda dünyanın en çok kullanılan işletim sistemine sahip olan Android ile donatılmış ilk akıllı telefonun çıkışı ise 2008 yılının Ekim ayında olmuştu.

Google, ilk olarak HTC tarafından üretilen Dream modeli ile sektörde heyecan yaratmıştı. Bu cihazda hem dokunmatik ekranı hem de QWERTY klavyeyi bir arada kullanmıştı. İkisi bir arada cihaz tasarım olarak hiçte hoş görünmüyordu. Aslında hazırlanan ilk prototipte değildi.

1336457652_googleilktel.jpg

HTC'nin Snap (Ozone) modeline çok benzeyen bir tasarımı Google, ilk satışa sunmayı planlamıştı. Bu tasarım yine HTC tarafından hazırlanan bir prototip.

Apple, 2007 yılının başlarında tam dokunmatik ekranlı iPhone'u duyurmuştu. iPhone'un piyasaya sürülmesinin ardından Google, büyük ve dokunmatik ekrana sahip mobil cihazların, küçük ekranlı telefonları alt edeceğini anladı ve fiziksel tam QWERTY klavyeden de taviz vermeden böyle tasarımı çok hoş olmayan bir telefon planladı.

Google tasarladığı bu telefona isim olarak ta Sooner adını vermişti. Bu bar tipi tam QWERTY klavyeli tasarım için duyurulma tarihi olarak 2007 yılının Mayıs ayı düşünülüyordu ancak iPhone'un başarısından sonra Google ekibi bu tasarımdan vazgeçerek HTC Dream'i kısa sürede hazırladı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.