Mobil

Google’ın “X Phone” telefonu Samsung’u mu hedef alıyor?

Google, büyük yatırım yaptığı Motorola'dan gelir hedefliyor.

Google’ın “X Phone” telefonu Samsung’u mu hedef alıyor?

Telefon satışları dikkate alındığında Android dünyasının yanı sıra mobil platformunun bir numarası olarak Samsung’u görüyoruz. Farklı sistemlerde de ürünler sunan şirketin bu başarısında her bütçeye sunduğu ürünlerin çeşitliliği büyük rol oynuyor.

Endüstri kaynakları bir süre önce Google ve Motorola’nın oldukça iddialı ve 'X Phone' olarak adlandırılan yeni bir telefon üzerinde çalışmalar yürüttüğünü belirtmişti. Motorola’nın mobil bölümünü yüklü miktarda paralar ödeyerek alan Google, devamında şirket içerisinde radikal değişikliklere imza atmıştı. Giriş seviyesi telefon üretimini durdurmanın yanı sıra işten çıkartmalar ve bazı ofislerin kapatılması bunlar arasında yer alıyor.

Google’ın Android’in en önemli temsilcisi Samsung ile oldukça sıkı ilişkiler içerisinde olduğunu biliyoruz. Ancak söz konusu şirket çıkarları olunca arkadaşlık ve dostluk ikinci plana atılıyor. Yazılım anlamında dünyada iddialı olan Google, aynı başarıyı donanım noktasında yakalamak için Motorola cephesinde gelişmelere devam ediyor.
1357371133_leforce97google2.jpeg

Samsung’un elde ettiği kâr oranı ve pazarlama stratejisini dikkatle izleyen şirketin CEO’su Lary Page, Motorola’nın da aynı planlamayı izlemesini tavsiye etmişti. Nexus telefonlarında yaşanan pazarlama sıkıntısı nedeniyle istediği verimi alamayan Google, Motorola’dan ciddi oranda gelir hedefliyor.

Yeni yılda Motorola’dan üst seviye ürünler karşımıza çıkabilir. Ürün oluşturmanın yanı sıra tüm pazarlarda satışa sunmak ve diğer üreticilerden farklı olarak daha uygun fiyatlı ürünler sunulması elbette başarı getirecektir. Ancak Google’ın öncelikle HTC’de olduğu gibi ürün pazarlama sorununu çözüme kavuşturması gerekiyor. Hatırlanacağı üzere geçen yılın son döneminde tanıtılan Droid Razr Maxx HD, Droid Razr HD ve Razr M, Amerika dışında satışa sunulmadı.

Yorumlar
Misafir
Google önce wp 8 e taktı şimdide en büyük destekcisi samsungu küstürüp android hayaline kendi eli ile darbe vuracak :) eğer samsunga savaş açacaksa bunu iyi düşünsün çünki ; Meengo yeni adı ile = Tizi intell + samsung gelişiminde ve androide 10 basar bir işletim sistemi hayatının hatasını yapar google :)
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.