Gorilla Glass artık telefon kamera lenslerini de koruyacak!

Uzun süredir akıllı telefonların ekranlarını koruyan Gorilla Glass camları üreten Corning firması şimdi de telefon lensleri için küçük ve ultra dayanıklı lens koruma camları üretecek.

Gorilla Glass artık telefon kamera lenslerini de koruyacak!

Akıllı telefon kullanıcılarının en büyük korkularından biri ekran kırılması. Geçmişte çok daha yaygın olan bu durum geliştirilen korumalı camlar sayesinde büyük bir oranda azaldı denilebilir. Bu konuda önceden iki farklı firma yarış halindeydi. Gorilla Glass camları ile bildiğimiz Corning ve biraz daha kırılgan ama çizilmeye karşı direnci muhteşem olan Dragontrail. Sonrasında nasıl olduysa Gorilla Glass aldı başını gitti, neredeyse bilinen bütün büyük firmalar Corning Gorilla Glass kullanıyor. Dragontrail ise günümüzde Alcatel, ZTE, Elephone gibi daha az bilinen firmalar tarafından tercih ediliyor.

Corning Gorilla Glass sektör lideri

Corning Gorilla Glass en son Gorilla Glass 6 ile karşımıza çıkmıştı. Amiral gemisi telefonlar için ise Gorilla Glass 6'nın geliştirilmiş versiyonu olan Gorilla Glass Victus'u tanıtmıştı. Apple ise daha da ileri gitmiş ve Corning firması ile birlikte çalışarak Gorilla Glass Victus'a bir nano seramik katman eklemiş, bu sayede dünyanın en dayanıklı telefon camını elde etmişti. Farklı kişiler tarafından yapılan testlerde iPhone 12'lerin neredeyse 2 insan boyu olan 3 metreden daha yüksekten bile beton ya da benzeri bir sert zemine direk çakılmasına rağmen telefon ekranının zarar görmediği ortaya çıkmıştı. Elbette siz siz olun, iPhone 12 sahibi iseniz böyle bir şey denemeye kalkmayın.

Gorilla Glass artık telefon kamera lenslerini de koruyacak! - Resim : 1
Gorilla Glass DX+ çizilmeye karşı kusursuz bir direnç gösteriyor

Gorilla Glass DX ve DX+ akıllı telefon kamera lens koruma camları kusursuz ışık geçirgenliği ve çizilme direnci sunuyor

Corning şimdi de yeni akıllı telefon lens korumaları olan DX ve DX+'ı tanıttı. Aslında bu DX sınıfı korumalı camlar yeni değil, 2018'den beri akıllı saat ve bilekliklerde kullanılıyor. Fakat söz konusu kamera lensleri olduğunda kusursuz bir optik geçirgenlik gerekiyor ki kamera performansını kötü etkilemesin. İşte bu yüzden firma saatlerde kullandığı bu camların optik geçirgenliğini ve çizilme dayanıklılığını iyileştirerek artık akıllı telefon lens koruması olarak kullanılabilecek hale getirdi. Corning firmasının paylaştığı verilere göre normal camlar ışığın %92'sini geçiriyor. Anti Reflektif kaplamalı camlarda bu oran %95, Corning Gorilla Glass DX lens koruma camında ise ışık geçirgenliği tam %98. Bu korumaların önümüzdeki dönemde büyük firmaların amiral gemilerinde kullanılmaları bekleniyor. Tahminler Samsung Galaxy S22 Ultra'nın Corning Gorilla Glass DX+ lens koruması ile geleceği yönünde.