Mobil

Göz doktoru akıllı telefon!

Artık "Peek Retina" isimli bir akıllı telefon adaptörü ile dünyanın her yerinde göz muayenesi çok düşük maliyette ve hızla yapabilecek.

Göz doktoru akıllı telefon!

Artık "Peek Retina" isimli bir akıllı telefon adaptörü ile dünyanın her yerinde göz muayenesi çok düşük maliyette ve hızla yapabilecek.

Peek Retina, göz teknolojileri konusunda ileri teknoloji bilgi ve birikimene sahip  bir ekip tarafından üretildi. Ekipte donanım, yazılım uzmanları ve göz doktorları  yer aldı. Göz muayenesini inanılmaz pratik ve etkin bir hale getiren cihazın üretilmesine Strathclyde Üniversitesi, Londra Hijyen Fakültesi ile  NHS Glasgow Göz Araştırmaları Merkezi destek verdi. 

1417184038_cataract-testing-outside-patients-home1-peek.jpg

KÖRLÜĞÜN YÜZDE 80'İ ÖNLENEBİLİR

Peek Retina adlı cihazın mucidi Dr Andrew Bastawrous Mashable'ya verdiği mülakatta," Dünyada yaklaşık 39 milyon kör insan var. Körlüğün yüzde 80'i aslında önlenebilir. Ancak dünyanın geri kalmış bölgelerinde yaşayan insanların göz muayenesine gitmesi söz konusu bile değil.Bizim amacımız göz muayenesini bu insanların ayağına götürerek körlüğü azaltmak" dedi.

1417184072_peek-retina-comparison-image-640x346.png

ŞİPŞAK GÖZ MUAYENESİ

Akıllı telefonun kamerasına takılan Peek Retina aparatı hastasını muayene eden göz doktorunun gözün içini tarayıp yüksek kaliteli fotoğrafları sağlık merkezine anında incelemeye göndermesine yardımcı oluyor. Klasik göz muayene cihazları çok büyük ve taşınması oldukça zor. Bu aparat en ücra köşedeki hastanın ayağına kadar kolayca giderek onun göz sağlığının korunmasını çok pratik hale getiriyor.  

Peek Retina aparatı şimdilik sadece Samsung S 3 telefonlarda çalışıyor. Araştırmacılar aparatı diğer telefonlarda çalışır hale getirmenin hiç de zor olmadığını belirtti. 

1417184128_trial-of-vision-test-in-nakuru2-peek-640x358.jpg

MADDİ DESTEKTE YOL YARILANDI

Klinik testleri süren Peek Retina kiti, şimdiye kadar Bostwana, Kenya,  ve Mali gibi Afrika ülkelerinde test edildi.

Yaklaşık iki senedir üzerinde çalışılan "Peek Retina"projesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesi için "Indiegogo"adlı sitede bir bağış kampanyası açıldı.Kampanyada yolun yarısına gelindi. An itibariyle bağış kampanyasının hedefi olan 70 bin poundun 34 bin poundu toplandı.

Kampanyaya katılanlar dilerse para yardımı dilersede 95 dolar ödeyerek peek retina aparatını satın alıp göz doktoruna hediye edebilir. Satın alacağınız aparat belgeli olarak “Médecins Sans Frontières” ve “International Agency for the Prevention of Blindness” kurumları tarafından teslim alınacak.  

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.