Mobil

Hangi Galaxy S5 Ülkemizde Satışa Sunulacak?

Samsung farklı işlemciler ile kafa karıştırmaya devam ediyor!

Hangi Galaxy S5 Ülkemizde Satışa Sunulacak?

İspanya'nın Barcelona kentinde düzenlenen Dünya Mobil Kongresinde tanıtılan Galaxy S5 henüz ülkemizde satışa sunulmadı ama ön sipariş süreci başladı. 16 GB modeli için 2199 TL fiyat etiketine sahip olan telefonun hangi işlemci ile sunulacağı halen belirsizliğini taşıyor. 

Geçtiğimiz gün sizlere Hindistanda Exynos işlemcili Galaxy S5'in satışa sunulduğunun haberini vermiştik. Haberimizi okumadıysanız haberin detaylarına ulaşabilirsiniz. Samsung'un Exynos işlemcilerinde 4G şebekeleri için modem bulunmamakta. Exynos 6 ile birlikte bu sorunu aşacağı düşünülen Samsung 4G şebekeleri için hem Galaxy S4'te hemde Galaxy Note 3'te Qualcomm işlemcilerle telefonlarını yapılandırmıştı. 

Galaxy S5 tanıtımında ise sadece Qualcomm Snapdragon serisi işlemcili telefonlar bizlere sunulmuştu. Herkeste Samsungun global satışta bu işlemciyi kullanacağı düşünülürken Hindistan'dan gelen haber "acaba ülkemizde de Exynos işlemcili telefonlar mı satıacak" endişesi oluşturmuştu.

Endişe diyorum çünkü hiç kimse en iyisini kullanmak varken daha azıyla yetinmek istemeyecektir. Galaxy Note 3'te kullanılan Exynos 5422 işlemcisinin upgrade edilmiş olarak kullanıcılara sunulacak. Upgrade edilmiş bu işlemcinin Note 3'te bizlere sunulandan farkı ise bir şehir efsanesi haline gelen 8 çekirdeğin birden aktif şekilde çalışabilmesi oldu. 4K video çekiminede izin veren Exynos 5 Octa 5422 1,9 GHz'de çalışan 4 adet Cortex A15, 1,3 GHz'de çalışan Cortex A7 çekirdeklerinden güç almakta. Bu işlemcinin Qualcomm'un Snapdragon 801 MSM8974AC versiyonundan farkını ise 2 telefonu karşılaştırdığımızda anlayabileceğiz.

Son kullanıcının günlük kullanımda iki işlemci arasındaki farkı anlaması mümkün görünmese de şu anda ön siparişte olan telefonlarda yazan 2,5 GHz işlemci açıklamasının yanlış oladuğunu düşünüyorum. 

1396422126_galaxy-s5-on-siparis.png

Samsung Türkiye sayfasında ülkemizde satışa sunulacak telefonun işlemcisi ile ilgili bir bilgiye ben rastlayamadım. Bu konuda bilgiler geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Peki sizin için durum nedir? Snapdragon yada Exynos işlemcili telefon alım kriterinizi etkiler mi? 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.