Hangi Samsung modellerinin Android 14’e terfi edemeyeceği netleşti

Eğer akıllı telefon tercihinizi Samsung’dan yana kullanıyor ve cihazınızın yeni Android işletim sistemine geçip geçmeyeceğini merak ediyorsanız işte yanıtı.

Hangi Samsung modellerinin Android 14’e terfi edemeyeceği netleşti

Bir şirketin yazılım desteği ne kadar mükemmel olursa olsun, her cihazın OS güncellemelerini almak için belirli bir süresi vardır, bu süre sonunda güncellemeler sona erer.

Samsung, firmware desteği politikasında bir artış yaparak bu süreyi iki yıldan üç yıla çıkardı. Dahası, belirli cihazlara dört büyük OS güncellemesi sağlama kararı aldı.

Netice olarak, Galaxy S21 serisi (S21 FE dahil) ve sonraki tüm S serisi amiral gemileri dört OS güncellemesine aday olacak. Bu durum Galaxy A33, Galaxy A53, Galaxy A73 ve sonraki modeller için de geçerli olacak.

Eğer Galaxy telefonunuzun veya tabletinizin Android 14 ve One UI 6.0 güncellemesini alıp almayacağını merak ediyorsanız, Android 13 ve One UI 5.0'da kalan cihazların bir listesi mevcut.

Hangi Samsung modellerinin Android 14’e terfi edemeyeceği netleşti

Bazı popüler Galaxy telefonları ve tabletler One UI 6.0 (Android 14) güncellemesini almayacak. Android 13, aşağıdaki Galaxy telefonları ve tabletler için son büyük OS güncellemesi olacak. Bu Samsung cihazları Android 14 ve One UI 6.0 güncellemesini almayacak, ancak bir süre daha güvenlik güncellemelerini almaya devam edecekler. Eğer cihazınız Android 13'ten daha eski bir sürüm çalıştırıyorsa ve listelenmiyorsa, Android 14 güncellemesini almayacak.

Liste şu şekildedir:

Galaxy S10 Lite, Galaxy S20 FE, Galaxy S20 / Galaxy S20+ / Galaxy S20 Ultra, Galaxy Note 10 Lite, Galaxy Note 20 / Galaxy Note 20 Ultra, Galaxy Z Flip (LTE/5G), Galaxy Z Fold 2, Galaxy A22 (LTE/5G), Galaxy A32 (LTE/5G), Galaxy A51, Galaxy A71, Galaxy Tab A8, Galaxy Tab A7 Lite, Galaxy Tab S6 Lite (2020), Galaxy Tab S7 / Galaxy Tab S7+.

Samsung, Android 14 tabanlı One UI 6.0 güncellemesini ne zaman yayınlayacağını henüz açıklamadı. Ancak, Android 13 için belirlenen programı bir ölçüt olarak alırsak, bir sonraki büyük OS güncellemesi belirli Galaxy telefonları ve tabletleri için 2023'ün sonuna kadar yayınlanmış olmalı.

En yeni Galaxy S23, Galaxy S23+ ve Galaxy S23 Ultra'nın muhtemelen Android 14 ve One UI 6.0'ı alan ilk cihazlar olması bekleniyor. Ardından, eski S serisi amiral gemileri ve yaklaşan Galaxy Z Fold 5 ve Galaxy Z Flip 5 katlanabilir telefonlar bu güncellemeyi alacak. Katlanabilir telefonlar One UI 5.1.1 sürümüyle geliyor olabilir.