Mobil

HarmonyOS ilk olarak bu telefonlara gelecek!

Huawei'nin geliştirdiği ve Amerikan ambargosu sonucunda telefonlara da sunacağı HarmonyOS işletim sistemi gümbür gümbür geliyor. İşte HarmonyOS'a ilk geçecek telefonlar.

HarmonyOS ilk olarak bu telefonlara gelecek!

Huawei'nin yaşadığı Amerikan ambargosu sonucu Amerikan teknoloji şirketlerinin ürettiği teknolojileri kullanması engellenmişti. Bunlar içinde Huawei'nin Kirin işlemcilerinin kalbinde bulunan ARM işlemci mimarisinden telefonlarda kullandığı modemlere kadar birçok donanım bulunuyor. Fakat Huawei'yi en kötü vuran olay bir Amerikan şirketi olan Google'ın Android işletim sisteminde yer alan ve birçok kullanıcı için vazgeçilmez olan Google Mobil Servisleri'ni kullanamaması oldu.

HarmonyOS ilk olarak bu telefonlara gelecek!

Aslında Android açık kaynaklı bir sistem ve işletim sistemi olarak satılan bir şey değil. Bu yüzden Huawei'nin Android işletim sistemini kullanmasında hiçbir mahsur bulunmuyor. Fakat zaten Google servislerinin kullanılmadığı Çin ve Kuzey Kore gibi ülkeler haricinde neredeyse bütün ülkelerdeki Android kullanıcılarının güzel bir şekilde bağlandığı ve vazgeçemediği bir sistem var. Bu sistemin adı Google Mobile Services (GMS, Google Mobil Servisleri).


HarmonyOS telefon ve tabletlerin yanı sıra akıllı saatlerden televizyonlara birçok üründe kullanılacak

Bu sistem ile google üyeliği sayesinde Google Play Store, Youtube, Gmail ve Google senkronizasyonu hizmetleri sağlanıyor. Google senkronizasyonunun da en büyük kullanım alanı şüphesiz ki kişilerin google üzerinden senkronize edilmesi. Huawei'nin GMS kullanımının yasaklanması sonucunda o tarihten sonra çıkan tüm Huawei Android cihazlarında bu saydığımız hizmetlerin hiçbiri bulunmuyor.

Örneğin ülkemizde de satışta olan ve aslında oldukça güzel özellikleri bulunan P40 serisi telefonlarda Google Play Store da dahil olmak üzere hiçbir Google Mobil Servisi bulunmuyor. Gerçi farklı yöntemlerle bazı GMS hizmetlerine ulaşmak mümkün olsa da hem sürekli güncellemelerle bu tarz yöntemler Google tarafından engelleniyor hem de kullanıcıların çoğu bu tarz aksiyonlara girmek istemiyor.

HarmonyOS işletim sistemi

İşte bu yüzden Huawei hızlı bir şekilde kendi HarmonyOS işletim sistemini tanıtmıştı. Fakat Amerikan hükümetinin verdiği kararı bozacağı ümidiyle Google ile arasını bozmamak için HarmonyOS'un cep telefonlarına çıkmayacağını duyurmuştu. ABD kararından dönmeyince Huawei de HarmonyOS'u telefonlar için optimize etmeye başladı ve yakında telefonlara sunulacağını duyurdu.

Cep telefonları için HarmonyOS işletim sistemini 2 Haziran günü her zaman yaptığı gibi gösterişli bir tanıtım ile resmi olarak duyuracak olan Huawei'nin bu yıl sonuna kadar 300 milyon cihazını HarmonyOS işletim sistemine geçirmek gibi devasa bir hedefi bulunuyor. Elbette bu hedefin bir kısmı MatePad Pro 2 ve Huawei Watch 3 gibi kutudan HarmonyOS işletim sistemi ile çıkacak olan yeni cihazları kapsamakta.

Hedefin büyük bir kısmını oluşturan halihazırdaki Android cihazların HarmonyOS işletim sistemine geçirilmesine ise çok yakında başlanacak. Büyük ihtimalle isteğe bağlı olarak gerçekleşecek olan bu işlemin ilk sunulacağı cihazlar ise belli oldu.

HarmonyOS geçişinin ilk sunulacağı Android cihazlar:

  • Mate 40
  • Mate 40 Pro
  • Mate 40 Pro+
  • Mate 40 RS
  • Mate X2
  • Nova 8
  • Nova 8 Pro
  • MatePad Pro

Ayrıca farklı kaynaklar Huawei mağazalarındaki birçok cihazın da HarmonyOS işletim sistemine geçirildiğini belirtiyor. Haziran'ın 2'sinde gerçekleşecek olan büyük tanıtımla birlikte ilk izlenim videoları ve incelemeleri de internete hızla düşecektir. Biz de HarmonyOS tanıtımını, HarmonyOS ile gelecek olan yenilikleri ve düşüncelerimizi siz değerli okurlarımız ile paylaşıyor olacağız.

Yorumlar
Alanya
Harmony ile you tube gibi google servisleri kullanılabilecekmi.
Cevapla
bülent
p40 lite cihazım var. harmoniyi bekliyorum.
Cevapla
Murat
Huawei p40 lite en cok satan bir telefon türkiye de ama hala hazırda yeni yazılım İcin bir gelisme yok
Cevapla
Tolga
Kötü ev sahibi kiracıyı ev sahibi yaparmış.
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.