Mobil

Hocam WhatsApp ağlıyor tuvalete gidebilir miyiz?

WhatsApp CEO'su Apple'ı topa tutan açıklamalarda bulundu. Gizlilik konusunda tüm dünyada endişe saçan WhatsApp ağlamalara başlamış durumda.


Facebook'un çatısı altına girdikten sonra gizlilik konusunda endişelere yol açan WhatsApp'tan, Apple'ı topa tutan açıklamalar geldi. WhatsApp CEO'su Will Cathcart, gizlilik konusunda en son eleştirilecek isim olan Apple'ı eleştirdi.

Bildiğiniz gibi Apple kullanıcılarının güvenliğine önem veren tek firma konumunda diyebiliriz. Bu süreçte Cupertinolu firma iOS 14.4 güncellemesi ile uygulamaların hangi bilgileri topladığını şeffaf bir şekilde belirtme zorunluluğu getirmişti. Facebook ve uygulamaları kullanıcılarının A'dan Z'ye tüm bilgilerini toplaması ile sınıfta kalmıştı.

WhatsApp'ın CEO'su Will Cathcart bu noktada Apple'ın mesajlaşma uygulaması olan iMessage'ı eleştirdi. CEO, "iMessage indirilmediği için gizlilik uyarısı görmüyorsunuz. Apple'ın tümleşik uygulaması olduğu için hangi verileri topladığı gösterilmiyor. 3. parti uygulamalar bu yüzden Apple ekosisteminde rekabet edemiyor." açıklamasında bulundu.

Galiba WhatsApp'ın CEO'sunun iMessage gizlilik sayfasından haberi yok. Apple gizlilik sayfasında iMessage'ın hangi verileri nasıl sakladığını belirtiyor. Bu bilgilere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

iMessage güvenli mi?

  • iMessage ve FaceTime uçtan uca şifrelenir. Kullandığınız telefon numarası veya e-posta adresi iletişim kurduğunuz kişilere gösterilir; adınızı ve fotoğrafınızı paylaşmayı da seçebilirsiniz.
  • Apple, en fazla 30 gün iMessage ve FaceTime kullanımıyla ilgili sınırlı bilgiler (ne zaman FaceTime araması yapmaya çalıştığınız ve aygıtınızın iMessage kullanımına uygun olup olmadığı gibi) tutar.
  • iCloud Yedekleme’yi veya iCloud’daki Mesajlar’ı etkinleştirirseniz mesajlar iCloud’a yedeklenir ve şifrelenir.

Apple'ın FBI ve CIA'ye bile suçluların iMessage ve iCloud bilgilerini vermediğini de belirtelim. Suçlu da olsa o bizim müşterimiz ve gizliliğini korumak zorundayız diyen Apple, bu yüzden dünyanın en güvenli firmaları arasında yer alıyor.

WhatsApp cephesine olan güven 2021'in ilk ışıklarında zaten yerle bir oldu. Yeni gizlilik politikası ile tepki üzerine tepki toplayan WhatsApp, bu süreçte bir çok kullancısını rakip firmalara kaptırdı. WhatsApp CEO'sunun şimdi de Apple'ı hedef gösterip kendilerini mağdur duruma konumlandırması oldukça politik bir hamle diyebiliriz.

Sizce WhatsApp'ın CEO'su haklı mı? Apple'ın yerleşik uygulamaları, 3. parti uygulamaların kullanımını etkiliyor mu? Sonuçta bir rekabet var ve Apple 3. parti uygulamaları engellemek için bir çaba içerisinde değil. Gelin yorumlarda kim haklı tartışalım.

Yorumlar
Rümeysa♥️Ecrin
Telegram ya da dedi iyi whatsap güvenilir değil girişte aynı telefon numarasını kullandığında aynı sohbetler çıkıyor
Cevapla
Ercan
Avrupaya mecburi yapsin sözleşmeyi. Masumiyetini görelim. Sen kendini kandırırsın anca watsap. Telegram en iyisi
Cevapla
Adımı vermesem olur mu
Yorumda vermesem ?
Cevapla
Kokikoooo🤓🤓🤓
WhatsApp'ın ağladığını nereden biliyom 😡😡😡😡😡😡😡
Cevapla
????????????
Gizlilik sözleşmesi diyorlardı biyerde o nerdir bunda değil
Cevapla
Aşk kitabı
Evet öyle
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.