Kripto Para

Ripple (XRP) davası için yeni tarih açıklandı!

Ripple ile SEC arasındaki davanın akıbeti belli oldu. Davanın görüleceği yeni tarih resmi olarak açıklandı. Peki, bu süreçte neler yaşandı?


Kripto para piyasasında bir süredir sansasyon yaratan Ripple davası için bugün yeni dava tarihi resmi olarak açıklandı. Ripple ile SEC arasındaki bu dava için artık geri sayım başladı diyebiliriz. Peki, bu süreçte neler yaşanmıştı? Ripple neden davalık olmuştu?

SEC yani ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu 22 Aralık 2020 tarihinde dava sürecini başlatmıştı. Çünkü Ripple'ın iki yöneticisi Christian Larsen ve Bradley Garlinghouse'un kayıt dışı dijital menkul kıymetler yolu ile 1.3 milyar doların üzerinde para topladığı ortaya çıkmıştı.

Bunun üzerine Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Ripple'ın 2013 yılından beri kayıt dışı para ve fon toplamasına sessiz kalmayacağını açıklamış ve dava sürecini başlatmıştı. Geçtiğimiz 22 Şubat 2021 tarihinde ilk aşaması görülen dava bir sonraki tarihe ertelenmişti.

Ripple’ın avukatı James K. Filan davanın yeni tarihini açıkladı. Duyuruya göre davalı Ripple'ın açılış savunması 12 Nisan’da, SEC’in detaylı açıklaması ise 14 Mayıs’ta açıklanacak. 

Ripple eski CEO’su Chris Larsen ve şu anki CEO Brad Garlinghouse’u temsil eden James K. Filan, SEC'e karşı nasıl bir savunma yapacak çok merak ediliyor.

Dava sürecinde Ripple büyük zarar görmüş ve XRP borsadan çıkarılmıştı. Ayrıca trade işlemlerinden de mahrum bırakılan Ripple, davayı kazanırsa muhtemelen zararını karşılamaları için bir karşı dava açma hakkına sahip olabilir.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.