HTC Android telefonlarda güvenlik açığı tespit edildi

Android Police ekibi, HTC' nin bazı Android modellerinde, büyük bir açığı ortaya çıkardı.

HTC Android telefonlarda güvenlik açığı tespit edildi

Her geçen gün Android platformu ile ilgili güvenlik açıkları ortaya çıkıyor. Android Police ekibinin yaptığı bir çalışma ile, Android işletim sistemli bazı HTC modellerinde de ciddi güvenlik açığı tespit edildi. Bulunan güvenlik açığı, 3. parti uygulamaların kullanıcıların bir çok kişisel bilgisine çok rahat bir şekilde erişebilmesini sağlıyor.

Sorunun kaynağı ise HTC tarafından yapılan bir güncelleme olduğu söyleniyor. HTC' nin son Android güncellemesinde; kullanıcıların e-posta hesaplarını, son operatör bilgilerini, GPS bağlantısını, son aranan telefon numaralarını ve şifreli SMS bilgilerini kayıt eden bazı araçlar eklenmişti. İşte bu araçların kayıt ettiği log dosyalarına 3. parti yazılımların erişebilmesi güvenlik açığını ortaya koyuyor. 3. parti yazılımların internet bağlantı izni alması bu dosyalara erişebilmesi için yeterli oluyor. Zaten bir çok uygulamada da internet bağlantı izni alınıyor.

Android Police ve kullanıcıların geri bildirimler sayesinde, güvenlik açığından etkilenen HTC modellerinin bazıları tespit edildi. EVO 4G, EVO 3D, Thunderbolt, EVO Shift 4G, MyTouch 4G Slide ve bazı Sensation' lar güvenlik açığından etkilenen modeller.

Bu güvenlik açığından kurtulmanın iki yolu var. Birincisi, telefonunuzu root edip /system/app/HtcLoggers.apk dosyasını silmeniz. İkincisi ise, HTC' nin yeni bir güncelleme yayınlamasını bekleyip, güvenmediğiniz uygulamaları telefonunuza yüklememeniz.