Mobil

HTC de Nokia gibi mi oluyor?

HTC son günlerde ciddi zararlar yaptı!


Teknolojinin dev isimlerinden HTC firmasını kötü günler bekliyor. Şirketin son zamanlarda satışlarının düşmesi, %50 zarar etmesi ve istediği kara ulaşamaması 1000 kişiyi çıkarmasına neden oldu.

HTC son zamanlarda gerek kendi ürünleriyle gerekse akıllı telefon OEM üreticisi olarak birçok firmaya markasız telefon üreterek oldukça ön planda ve başarılı işler yapıyordu. Hatta birçok kullanıcı farkına bile varmadan HTC kullanıyordu.

1343291076_htconesense41.jpg

İlk önce akıllı telefon pazarına Windows Mobile işletim sistemine sahip cihazlarla başlayan HTC doğru bir karar ile Android işletim sistemine geçen ilk üretici oldu. Hatta o zamanlar HTC Desire adlı akıllı telefonuyla dünyada büyük ilgi gördü ve iPhone'a ciddi rakip olarak karşısına çıktı.

Ancak daha sonra HTC firması ürün gamını büyüteyim derken teknoloji liderliğini Samsung'a kaptırdı. Apple ve Samsung arasında ezilen HTC, pazar payında önemli bir düşüş yaşıyor.  Uzmanlara göre HTC'nin bu seneki pazar payı yaklaşık %4.8. Önceki yıla göre bu rakam bir %50 daha az.

Eğer 2012'nin ikinci yarısında HTC'nin durumu düzelmezse tekrar işten çıkarmalar devam edecek.

Dev firmanın kazancı her çeyrekte ciddi anlamda düşüş yaşıyor. Firmanın özellikle Avrupa'da ki satış rakamları oldukça kötü görünüyor. Birleşik Devletlerinde de Apple ile olan patent davaları yüzünden yeni modellerini ülkeye hemen sokamıyor. Bu durum da satış rakamlarda önemli bir düşüş olmasına neden oluyor. Durum böyle olunca, HTC çözümü çalışan personeli çıkarmakta buluyor.

Yeni gelen haberlere göre tam 600 işçinin sözleşmesi uzatılmayacak. Ayrıca toplamda 400 personeli bulunan bazı ARGE merkezleri ve ülke büroları da kapatılacak.

Yorumlar
Misafir
htc telefonların guzel ama son yıllarda su avuca otursun diye egik kasalı telefonlar yapman hataydı kim alır oyle telefonlar zararın cogu bundandır herhalde bide devasal boyutta telefonlar uretmekten biraz uzak dur telefonlaır ya cok buyuk yapıyorsun yada cok kucuk veyada egik yapıyorsun kasasını anlamadım gittim muhendislik tasarım ekibinizi ne yapmak istiyorlar sirketi batırmak istiyorsanız boyle devam etsinler rakiplerinizdeki telefon tasarım olculeri ne halde ona bakın iphone 4s kasasına bakın samsung galaxy wonderlara bakın s2lere bakın orta buyuklukte telefonlarda uretin turkce bilmediginiz malum ama bilen turkiye yetkilleri okur umarım
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.