Mobil

HTC, ithalat yasağı ile karşı karşıya

Nokia ile yaşanan patent anlaşmazlığını ocak ayına kadar çözüme kavuşması bekleniyor.

HTC, ithalat yasağı ile karşı karşıya

Uluslararası Ticaret Komisyonu tarafından verilen karar göre HTC bazı telefon ve tablet modellerinde Nokia'ya ait iki patenti ihlal etti. Ocak ayında nihai karar verilecek ve HTC için Amerika ithalat yasağı konabilir.

İhlal edilen patentler Qualcomm çiplerinin içerisinde yer alıyor ve üst seviye akıllı telefonların yanında diğer HTC modellerinin tümü için Amerika'nın kapıları kapanabilir. Wall Street Journal'a göre HTC ocak ayında verilecek son karar için Qualcomm ile çözüm arayışında ve tercihler arasında Nokia ile lisans anlaşmasının yapılabileceği konuşuluyor.

1380735405_nokia-vs-htc.png

Son yıllarda akıllı telefon platformunda sürekli kan kaybeden HTC önümüzdeki dönem açıklanacak 3. çeyrekten de pek umutlu değil. Halihazırda dev bütçeli bir tanıtım süreci içerisinde olan Tayvanlı üretici, öncelikle marka tanınırlığını ön plana çıkarıyor. One Max dileriz rüzgarın yönünü terse çevirir ve HTC tekrar iddialı bir konuma yükselir.

Son olarak tekrar patent anlaşmazlıklarına dönecek olursak; Uluslararası Ticaret Komisyonu, Samsung-Apple davasında Apple aleyhine bir karar vermiş ve şirkete ithalat yasağı koymuştu, ancak karar Başkan Obama tarafından onaylanmamıştı. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.