Mobil

HTC One mini'nin satışı durduruldu!

İngiltere'de devam eden dava neticelendi ve HTC hiç de memnun olmayacağı bir kararla karşı karşıya.


Mobil dünyasında üreticilerin elinde o kadar geniş bir patent portföyü var ki, yıl içinde patent ihlali gerekçesiyle açılan bir çok davaya şahit oluyoruz. En önemli davalar her ne kadar Samsung ve Apple arasında yaşansa da, 2013 yılında HTC ve Nokia'yı da mahkeme salonlarında görür olduk. Yılın ilk yarısında One modelinde yer alan HAAC mikrofonu sebebiyle HTC'ye dava açan Nokia, geçtiğimiz aylarda ise İngiltere'de bu defa One mini modeli için yargının kapısını çalmıştı. 

1386107226_gsmarena002.jpg

Nokia'nın iddiasına göre One mini modelinde yer alan ve Qualcomm yongalarının bir parçası olan modülatör teknoloji çipin kullanımı sebebiyle patent ihlali yapılmış. Qualcomm ile yapılan anlaşma gereği bu çip sadece Nokia tarafından kullanılabilir. Açılan dava neticelendi ve davayı kazanan Nokia oldu. One mini'nin İngiltere'de satışı yasaklandı. Söz konusu karar farklı ülkelerde emsal teşkil eder mi bilinmez ancak, mali anlamda oldukça sıkıntılı bir dönemden geçen HTC için oldukça zorlu bir sürecin başladığını ifade edebiliriz. HTC'nin karara itiraz hakkı bulunduğunu hatırlatalım. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.